روانشناسی و موفقیت

معرفی 6 تا از بهترین کتاب های خودشناسی که به بهبود روابط کمک می کنند

معرفی 6 تا از بهترین کتاب های خودشناسی که به بهبود روابط کمک می کنند - رادیو کاوش

مقدمه ای بر کتاب های خودشناسی

مطالعه کتاب های خودشناسی ما را به خودمان نزدیک تر می کند. این به ما اجازه می دهد تا احساسات خود را شفاف کنیم و به شناسایی نقاط قوت و ضعفی که در درون مان نهفته است کمک می کند. خودشناسی محصول جانبی تجربیات ادراکی ما است. ما نمی ‌توانیم بدون تمرکز بر آنچه در حال حاضر برایمان اتفاق می ‌افتد و اینکه چگونه به آن واکنش نشان می ‌دهیم، از خودمان، شناخت داشته باشیم.

نویسندگان برجسته و متخصصان بهداشت روان، تفکرات بسیار خوبی در مورد خودشناسی دارند که هر کدام رویکردی منحصر به فرد را به ما آموزش می دهد. در ادامه برخی از مفیدترین و پرفروش ترین کتاب های خودشناسی را معرفی می کنیم که آگاهی شما را پرورش می‌ دهند و شما را راهنمایی می ‌کنند تا از درون خود آگاه شوید. همراه رادیو کاوش باشید.

معرفی 6 کتاب خودشناسی

1) درباره مدیریت خود از HBR

کتاب درباره مدیریت خود - رادیو کاوش

توضیحات این کتاب خودشناسی با این جمله شروع می شود: «مسیر موفقیت حرفه ای شما با نگاه انتقادی به آینه خودتان شروع می شود.»

این یکی از بهترین کتاب های خودشناسی است و شامل تعدادی مقاله است. این مجموعه از مقالات پرفروش شامل موارد زیر است:

 •       مقاله دارای جایزه: چگونه زندگی خود را اندازه خواهید گرفت؟ اثر کلایتون ام. کریستنسن»
 •       مدیریت خود اثر پیتر اف. دراکر.
 •       زمان مدیریت: میمون کیست؟ اثر ویلیام اونکن، جونیور، و دونالد ال. واس (تفسیر استفان آر. کاوی)
 •       تاب آوری چگونه کار می کند؟ اثر کوتو، دایان ال.
 •       انرژی خود را مدیریت کنید، نه زمان خود را اثر تونی شوارتز و کاترین مک کارتی.
 •       مدارهای پر بار: چرا افراد باهوش عملکرد ضعیفی دارند؟ اثر از ادوارد ام. هالوول دارند.
 •       رهبر بهتری باشید، زندگی ثروتمندتری داشته باشید اثر استوارت دی. فریدمن.
 •       شغل خود را پس بگیرید اثر گوشال، سومانترا و بروچ، هایکه.
 •       لحظه های عظمت: ورود به وضعیت بنیادی رهبری اثر کوین، رابرت ای.
 •       در آینه از خود چه بپرسیم؟ اثر رابرت اس. کاپلان.
 •       رهبری اولیه: محرک پنهان عملکرد عالی اثر گلمن، دانیل.

کل سیستم اجتماعی پیرامون ما از هزار تویی از بازخوردها ساخته شده است که هر کدام لایه های متعددی در خود دارند. از بدو تولد به ما آموخته اند که به دنبال بازخورد کارهای خود باشیم و روی آن کار کنیم. و با افزایش پیچیدگی زندگی، در حالی که ما با چالش ها و شکست های مختلف روبرو هستیم، این تمایل به جستجوی بازخورد یا ایده های جدید بیشتر می شود.

کل صنعت خودشناسی به عنوان پاسخی به تمایل انسان، به جستجوی ایده های جدید و نیروبخش پدید آمده است. معیارهای اجتماعی از دیرباز در کتب دینی ما (انجیل، گیتا، قرآن و غیره) وجود داشته است، اما با وجود آن، در قرن گذشته جهشی در استفاده از کتاب ‌های خودشناسی به وجود آمده بود. این نشان دهنده تمایل رو به رشد در دنیای پست مدرن برای جستجوی دستورالعمل های سریع، دقیق برای بهبود خود درون است.

2) قدرت هوش هیجانی اثر دانیل گلمن

کتاب قدرت هوش هیجانی برای خودشناسی  - رادیو کاوش

در دنیای امروز، این ضریب هوشی شما نیست که شما را موفق می‌کند، بلکه EQ شما است. وقتی صحبت از هوش هیجانی به میان می آید، دانیل گولمن متخصص کلیدی است. بیشتر مردم فکر می کنند هوش هیجانی مربوط به مدیریت احساسات دیگران است. اما چیزی وجود دارد که مهم تر از آن است: شناسایی و مدیریت احساسات خود. شما نمی توانید بدون شناخت خود یک فرد موثر باشید.

این یکی از پرفروش ترین کتاب های خودشناسی است و راهنمایی کاملی برای درک خود است. دانیل گولمن ابتدا به عنوان روانشناس و سپس به عنوان روزنامه نگار برای NYT کار کرد. با کار در این دو حوزه توانست کتاب موفق قدرت هوش هیجانی را بنویسد. موضوع این کتاب در مورد این است که چگونه می توانیم خود را بهتر درک کنیم، احساسات خود را مدیریت کنیم، و از همدلی برای درک بهتر احساسات و عواطف افراد اطرافمان استفاده کنیم. این کتاب به شما نشان می دهد که چرا EQ  بر IQ در دنیای مدرن غلبه دارد.

گلمن در این کتاب پنج عنصر را برای هوش هیجانی ارائه می کند:

 •       خودشناسی
 •       مدیریت احساسات
 •       ایجاد انگیزه در خود
 •       شناخت عواطف در دیگران
 •       مدیریت روابط

کتاب هوش هیجانی به طور کلی در این جمله از ارسطو خلاصه می شود:

هرکسی می تواند عصبانی شود، این آسان است. اما عصبانی شدن از شخص مناسب، به میزان مناسب، در زمان مناسب، برای مدت مناسب، برای هدف درست، و به روش درست، آسان نیست.

3) ایگو دشمن من است اثر رایان هالیدی

کتاب ایگو دشمن من است برای خودشناسی - رادیو کاوش

این از جمله پرفروش‌ ترین کتاب های خودشناسی بین‌المللی است. بسیاری از ما اصرار داریم که مانع اصلی زندگی کامل و موفق ما، دنیای بیرون است. در واقع، رایج ترین دشمن در درون ما نهفته است: نفس ما. بنابراین نفس ما، مانع یادگیری و پرورش استعداد می شود. در صورت موفقیت، می تواند ما را نسبت به عیب هایمان کور کند و بدر مشکلات را در آینده بکارد. در صورت شکست نیز، امیدمان به موفقیت و پیشرفت را از بین می برد. در هر مرحله، نفس، ما را عقب نگه می دارد.

ایگو دشمن من است از مجموعه گسترده ای از داستان ها و مثال ها، از ادبیات گرفته تا فلسفه و تاریخ، استفاده می کند. ما با چهره ‌های جذابی آشنا می ‌شویم مانند جکی رابینسون، جورج مارشال، کاترین گراهام، روزولت، بیل بلیچیک و النور که همگی با غلبه بر نفس‌ خود به بالاترین سطوح قدرت و موفقیت رسیدند. استراتژی ها و تاکتیک های آنها می تواند برای ما نیز راهکار باشد.

هدف کتاب ساده است:

سرکوب نفس زود هنگام قبل از شروع عادت ‌های بد.

جایگزینی وسوسه ‌های نفسانی با فروتنی و انضباط، زمانی که به موفقیت می رسید.

پرورش قدرت هنگامی که شکست را تجربه می کنید.

این کتاب به ما کمک می کند که در آرزوهایمان فروتن، هنگام موفقیت مهربان و در شکستمان انعطاف پذیر باشیم.

4) موهبت کامل نبودن اثر برنه براون

= معرفی کتاب موهبت کامل نبودن - رادیو کاوش

موهبت کامل نبودن از جمله کتاب های خودشناسی است که به شما کمک می کند تا بفهمید که به اندازه کافی خوب هستید. زیرا اغلب ما به خودمان خیلی سخت می گیریم و این برای خودشناسی مضر است. وقتی یاد می گیرید که چیزی برای اثبات ندارید، در واقع شروع به زندگی می کنید.

این از پرفروش ‌ترین کتاب های خودشناسی نیویورک تایمز است و بیش از 2 میلیون نسخه از آن به بیش از 30 زبان مختلف فروخته شده است. مجله فوربس این کتاب را یکی از پنج کتابی معرفی کرده است که می تواند نگرش شما را به زندگی تغییر دهد.

از طریق این کتاب، ما شجاعت غلبه بر ترس و خودآگاهی فلج کننده را پیدا می کنیم، ارتباط خود را با جهان تقویت می کنیم و باور می کنیم که شایسته رشد شخصی و عشق بی حد و حصر هستیم. این یک راهنمای انگیزشی و الهام بخش برای زندگی صمیمانه است نه فقط کتاب خودشناسی.

با این اثر پیشگامانه، دکتر برنه براون عزت نفس و فرآیند توسعه شخصی را از طریق داستان سرایی صمیمانه و صادقانه تقویت می کند.

اکنون بیش از هر زمان دیگری، همه ما نیاز به پرورش احساس ارزشمند بودن و همچنین پذیرش و عشق به خود داریم. در دنیایی که توهین ‌ها، انتقادها و ترس ‌ها بیش از حد وجود دارند، ما به دنبال راه ‌هایی برای کاوش عمیق در خود و یافتن حقیقت وجودی در زندگی ‌مان هستیم.

5) زندگی خود را دوباره بیافرینید از دکتر جفری ای. یانگ

معرفی کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید راهنمایی برای خودشناسی - رادیو کاوش

با کمک این کتاب می آموزید که چگونه با مجموعه ای از برنامه های موفقیت آمیز به رفتارهای خود تخریبی پایان دهید که شما را از داشتن زندگی بهتر باز می دارد.

روابط نامطلوب، فقدان غیرمنطقی عزت نفس و احساس مورد قبول واقع نشدن همه این ها مشکلاتی هستند که با تغییر انواع پیام هایی که در درون مان وجود دارند، قابل حل هستند. به این الگوهای رفتاری خودشکوفایی «تله های زندگی» و «بازآفرینی زندگی » می گویند و به شما نشان می دهند که چگونه چرخه ای که شما را از رسیدن به خوشبختی باز می دارد، متوقف کنید.

روانشناس برجسته آمریکایی دکتر جفری ای. یانگ، در یکی از بهترین کتاب های خودشناسی خود از اصول موفقیت آمیز شناخت درمانی استفاده می کند تا به شما کمک کند الگوهای افکار منفی را بشناسید و آن را بدون کمک دارو تغییر دهید.

این کتاب خودشناسی با درمان سنتی، 11 مورد از رایج ‌ترین تله‌ های زندگی را توصیف می ‌کند، برای هر کدام یک آزمایش تشخیصی ارائه می ‌کند و اقدامات گام به گامی را برای کمک به رهایی از آنها پیشنهاد می ‌کند. هزاران زن و مرد با مطالعه این کتاب، نتایج فوری و بلندمدتی را تجربه کرده اند.

رویکرد نوآورانه این کتاب برای حل مشکلات خودشناسی، به شما کمک می کند تا زندگی رضایت بخش تر و سازنده تری ایجاد کنید.

6) خودشناسی به روش یونگ اثر مایکل دانیلز

معرفی کتاب خودشناسی به روش یونگ - رادیو کاوش

این کتاب که به طور واضح و سرگرم کننده نوشته شده است، یک تکنیک جدید و هیجان انگیز از خودشناسی را ارائه می دهد. بر اساس نظریه ‌های روان ‌شناختی سی ‌جی یونگ، تکنیک «واچواچ» شما را قادر می‌ سازد تا نوع روان ‌شناختی خود را شناسایی کرده و ساختار و پویایی شخصیت خود را کشف کنید. همانطور که یاد می گیرید نیروها و تمایلات مختلف درون خود را بشناسید، درک بیشتری از خود و روابط شخصی خود به دست خواهید آورد.

این روش عملی، خودکاوی شما را به طور سیستماتیک به سوی هدف نهایی خودسازی و خودشناسی راهنمایی می کند. درک آسان و استفاده سرگرم کننده، این کتاب را به یکی از جذاب ترین و مفیدترین کتاب های خودشناسی برای روانشناسی تحلیلی تبدیل کرده است.

کتاب خودشناسی به روش یونگ برای طیف وسیعی از خوانندگان، از جمله روانشناسان حرفه ای و دانشجویان روانشناسی، مشاوران و هر کسی که علاقه مند به خودکاوی و رشد شخصی است، جذاب خواهد بود. فهرست مطالب کتاب شامل موارد زیر است:

 •       به سوی خودشناسی
 •       تکنیک کلمه کلیدی
 •       منطق و ساختار  
 •       کلید واژه
 •       انواع روانشناختی
 •       فرآیند تفسیری
 •       نمونه ای از خود تحلیلی
 •       تجزیه و تحلیل تغییر
 •       افکار نهایی

7) بازگشت به خود اثر یان مورگان کرون و سوزان استبایل

کتاب بازگشت به خود برای خودشناسی - رادیو کاوش

بازگشت به خود از پرفروش ترین کتاب های خودشناسی است و بیش از 750000 نسخه از آن در سراسر جهان فروخته شده است. آنچه در مورد خود نمی دانید می تواند به شما و روابط شما آسیب برساند. آیا می خواهید بفهمید چه کسی هستید و چرا در مسیرهای زندگی گیر کرده اید؟

انیاگرام یک سیستم تیپ شخصیت باستانی با دقت عجیبی در توصیف نحوه رفتار انسان ‌ها، چه مثبت و چه منفی است. یان مورگان کرون و سوزان استبایل در کتاب بازگشت به خود، رویکردی منحصربه ‌فرد ایجاد می ‌کنند. و روشی کاربردی و جامع را برای دسترسی به حکمت انیاگرام و کاوش در ارتباط آن با معنویت مسیحی برای شناخت عمیق ‌تر خود، شفقت برای دیگران و عشق به خدا ارائه می کنند.

این کتاب طنزآمیز و مملو از داستان ‌ها است و به شما امکان می ‌دهد تا به درون هر یک از 9 نوع انیاگرام نگاهی بیندازید. با این کتاب نه تنها در مورد خودتان بیشتر یاد خواهید گرفت، بلکه شروع به دیدن دنیا از چشم دیگران خواهید کرد و درک می کنید که چگونه و چرا مردم آنطور که فکر می کنند، احساس و رفتار می کنند.

یادگیری تیپ شخصیتی و همچنین نقاط ضعف و قوت، به ما در خودشناسی کمک می کند. همه ما عبارت «جهل سعادت است، مگر در خودآگاهی» را شنیده‌ ایم، با این حال نشناختن خود، خطرناک است و می ‌تواند به روابط شما با خود و اطرافیانتان آسیب برساند. با نمودار انیاگرام، نه تنها می توانید تیپ شخصیتی خود را یاد بگیرید، بلکه می توانید نحوه واکنش خود در موقعیت های خاص را پیش بینی کنید. هنگامی که شماره انیاگرام خود را شناختید، می توانید سفر خود را به سوی خودشناسی آغاز کنید و شروع به بهبود روابط با خود و عزیزانتان کنید.

جمع بندی

هر بخش از رشد شخصی یا حرفه ای که در زندگی به دست می آورید با یک چیز شروع می شود: خودشناسی. لائوتسه، فیلسوف چینی باستان، که در قرن ششم قبل از میلاد می‌ زیست، این واژه را به بهترین شکل بیان می ‌کند:

«کسی که دیگران را می شناسد عاقل است. او که خود را می شناسد روشنفکر است.»

چه بخواهید یک درآمد میلیونی داشته باشید، یک رابطه قوی با شریک زندگی خود ایجاد کنید یا به بهترین شکل زندگی خود برسید، بدون شناخت خود نمی توانید خود را بهبود ببخشید. خودشناسی یک مهارت است نه یک ویژگی یا استعداد و بینش الهی. خودشناسی نگاه ما به خود و دیگران را تغییر می دهد. من معتقدم که شناخت خود، مهارتی کلیدی است که شادی و موفقیت در زندگی را پیش بینی می کند. بنابراین با مطالعه و جستجو در کتاب های خودشناسی می توانید به چیزی که انتظارش را دارید، دست یابید.

به این مقاله امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.