ادبیات

جامع ترین معرفی 6 تا از بهترین کتاب های داستایوفسکی

جامع ترین معرفی 6 تا از بهترین کتاب های داستایوفسکی - رادیو کاوش

مقدمه ای بر کتاب های داستایوفسکی

فئودور داستایوفسکی یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان روسیه است. کتاب های داستایوفسکی بازتابی از سختی ‌های فراوان زندگی او است. مشکلات زندگی به او کمک کرد تا شخصیت ‌هایی به یاد ماندنی خلق کند که با هم تصویری دقیق از روسیه قرن نوزدهم را تشکیل می‌دهند.

داستایوفسکی را یکی از بهترین رمان نویسانی می دانند که تاکنون وجود داشته است. مدرنیسم ادبی، اگزیستانسیالیسم و مکاتب مختلف روانشناسی و الهیات تحت تاثیر افکار او شکل گرفته است. کتاب های داستایوفسکی اغلب پیشگویانه توصیف می ‌شوند، زیرا او به دقت پیش‌ بینی کرده بود که انقلابیون روسیه در صورت به قدرت رسیدن، چگونه رفتار خواهند کرد. همراه رادیو کاوش باشید.

معرفی کتاب های داستایوفسکی

۱) جنایت و مکافات (1866)

کتاب جنایت و مکافات از داستایوفسکی - رادیو کاوش

بهترین راه برای آشنایی با داستایوفسکی خواندن کتاب جنایت و مکافات است. این یکی از شناخته شده ترین کتاب های داستایوفسکی است. و خواندن آن برای همه بچه های روس در مدرسه الزامی شده است. این کتاب یک اثر کلاسیک است.

داستان در مورد مرد فقیری است که برای زنده ماندن مرتکب جنایت می شود، اما پس از آن با مشکل بزرگ تری (فقر) روبرو می شود و احساس گناه شدید می کند. در طول داستان، خواننده با برخی از پست ‌ترین و رقت‌ انگیزترین موجوداتی مواجه می‌ شود که در خیابان ‌های سن پترزبورگ زندگی می‌ کنند. همانطور که خود داستایوفسکی تعریف می کند، رمان یک اثر روانشناختی است و نویسنده به جای اینکه شخصیت ها را کنترل کند، در کنار آنها می ایستد. شخصیت اصلی جنایت و مکافات فردی با  نگرش نهیلیستی است.

راسکولنیکف، دانشجوی فقیر، خود را جوانی خارق‌العاده تصور می کند و سپس نظریه ‌ای را تدوین می ‌کند که به موجب آن مردان خارق‌العاده جهان، اگر چیز ارزشمندی برای ارائه به بشریت داشته باشند، حق دارند مرتکب هر جنایتی شوند. او برای اثبات نظریه خود، یک گروهبان پیر و نفرت انگیز و خواهر ناتنی اش را که به طور ناگهانی به او برخورد کردند، به قتل می رساند.

او بلافاصله پس از جنایت بیمار می شود و چند روزی نیمه هوشیار در اتاقش دراز می کشد. پس از بهبودی، متوجه می شود که دوستی به نام رازومیهکین به دنبال او بوده است. در حالی که او در دوران نقاهت است، با لوژین ملاقات می کند که با خواهر راسکولنیکف، نامزد کرده است.

پس از این راسکولنیکف به قتل هایی که انجام داده بود، اعتراف می کند و به هشت سال اسارت در زندان سیبری محکوم می شود. سونیا معشوقه راسکولنیکف، او را تعقیب می کند. و راسکولنیکف با کمک او خود را تغییر می دهد.

۲) ابله (1868)

کتاب ابله از فیودور داستایوفسکی - رادیو کاوش

اگر تا به حال احساس کردید مهربانی به اندازه کافی در دنیا وجود ندارد، مطمئنا وقت آن است که این کتاب داستایوفسکی را بخوانید. شخصیت اصلی داستان، پرنس میشکین، یکی از مهربان ‌ترین شخصیت ‌های کتاب های داستایوفسکی است که در دنیایی ناقص با آدم ‌های قضاوت ‌گر و حیله ‌گر زندگی می کند. او به تازگی پس از گذراندن دوره درمان در یک آسایشگاه روانی از سوئیس بازگشته است. درگیر شدن او در یک رابطه عاشقانه و رسوایی و بدرفتاری اطرافیانش، او را به جایی که شروع کرده بود (موسسه روانی) بازگرداند.

کتاب ‌های داستایوفسکی بیشتر سبک درام دارند. بنابراین، انتظار پایان های خوش هالیوود را نداشته باشید. آسیب پذیرترین افراد جامعه کسانی هستند که داستایوفسکی را بیشتر مجذوب خود می کنند. او صدایی برای فقیران، بیماران و طردشدگان است. در ابله، نویسنده عشق و ترحم، غرور و پستی، سخاوت و مهربانی را بررسی می کند. داستایوفسکی در این رمان می‌گوید: «شفقت مهم‌ ترین و شاید تنها قانون موجود برای همه بشریت است.»

شاهزاده لئو نیکولایویچ میشکین، قهرمان اصلی، مردی بدون آینده است. یک نیکوکار صرعی که برای زنده ماندن در امپراتوری روسیه بسیار مهربان، و به طرز مضحکی ساده لوح است. همانطور که آهوی جوان غذای یک شکارچی است، شاهزاده میشکین نیز محکوم به فنا در دنیایی است که متعلق به قدرت های جسور مانند پارفیون راگوژین است.

پرنس میشکین درگیر عشق زنی جوان و زیبا به نام ناستاسیا می شود. اما ناستاسیا معتقد است که او برای پرنس که فردی مهربان و ساده است به اندازه کافی خوب نیست و ازدواج با او سبب بدبختی پرنس می شود. بنابراین به ازدواج با راگوژین تن می دهد. اما هربار حین مراسم ازدواج از کلیسا فرار می کند. سپس به راگوژین قول می دهد تنها در صورتی با او ازدواج می کند که میشکین با آگلایا که دختری جوان و زیبا بود ازدواج کند. بنابراین آنها برای ازدواج این دو نفر دست به اقداماتی می زنند.

۳) شیاطین (1871)

کتاب شیاطین از فیودور داستایوفسکی - رادیو کاوش

شیاطین یکی از سیاسی ترین کتاب های داستایوفسکی است. این کتاب بر اساس داستان قتل دانشجویی به نام ایوان ایوانف است که گفته می شود توسط اعضای یک حلقه انقلابی انجام شده است. این رمان بازتابی از جنبش های رادیکال رو به رشد در میان روشنفکران و اولین نشانه های تروریسم بود. این کتاب افکار داستایوفسکی را در مورد بخش معترض جامعه در زمان خود نشان می دهد و بازتابی از مشارکت او در محافل آزاد اندیشی است.

داستایوفسکی در رمان قدرتمند شیاطین موضوعاتی چون وسوسه شیطانی برای بازسازی جهان، تسخیر شیطان، نابودی و گسترش نیهیلیسم، هرج و مرج و نفرت را پیش بینی کرد.

رمان داستان دو خانواده استاوروگین ها و ورخوونسکی ها و حلقه افرادی که حول این دو خانواده می چرخند را دنبال می کند. استپان ورخوونسکی، روشنفکر، لیبرال و استاد سابق نیکلاس، پسر خانم استاوروگین است. نیکلاس استاوروگین، که جوانی کاریزماتیک، اما از نظر اخلاقی مشکوک و بی ریشه بود، به شهر استانی خود باز می گردد و گروهی از زنان محلی و افراد درگیر در سیاست رادیکال را با خود می آورد.

یکی از این افراد پیتر، ورخوونسکی پسر استپان است، که درگیر رادیکالیسم شده است. دیگر مردان جوان مرتبط با نیکلاس که درگیر سیاست های رادیکال شده اند، شاتوف و کریلوف هستند. شاتوف، که زمانی یکی از اعضای سوسیالیست گروه پیتر و اکنون یک مرتجع است، مایل به ترک این گروه است. اگرچه پیتر اجازه نمی دهد او گروه را ترک کند.

پیتر، با انترناسیونال سوسیالیستی کار می کند و هسته های تروریستی رادیکال پنج نفره را در بسیاری از شهرهای روسیه و سراسر اروپا ایجاد کرده است. پیتر اعضای حلقه گفتگوی پدرش و سایر رادیکال ها و همچنین جنایتکاران محلی را برای شرکت در پروژه خود استخدام کرده است. آنها قصد دارند مخالفت و خشونت را از سوی کارگران کارخانه های محلی تحریک کنند و اقتدار رهبران افکار محلی را تضعیف کنند.

۴) قمار باز (1866)

خلاصه کتاب قمارباز داستایوفسکی - رادیو کاوش

برحسب شرایط، این کتاب داستایوفسکی برای پول نوشته شده است. زیرا داستایوفسکی مبلغ قابل توجهی از پولی را که نه تنها به خودش، بلکه به دوستش نیز تعلق داشت را، حین قمار از دست داده بود. به دلیل بدهی سنگین، نویسنده قراردادی را برای کار روی کتاب قمارباز در مدت زمان بسیار کوتاهی منعقد کرد.

اساس رمان، توصیف وضعیت روانی افراد است که دست به قمار می زنند و شخص درگیر، در بازی را در بر می گیرد. متاسفانه برای داستایوفسکی، باخت ‌های او در قمار خیلی زود تکرار شد اما از آن به بعد او به همسرش قول داد که دیگر بازی نکند. داستان با الهام از اعتیاد واقعی خود داستایوفسکی به قمار، داستان معلم جوانی به نام الکسی ایوانوویچ را روایت می کند که شروع به قمار می کند تا پول کافی به دست آورد.

سپس تبدیل به یک مرد ثروتمند و در نتیجه جلب رضایت زنی می شود که او دوست دارد. این زن، پولینا، خواهر فرزندانی است که او به آنها آموزش می دهد. اگرچه پولینا تا حد زیادی علاقه ای به ازدواج با او ندارد و در واقع معشوقه مرد دیگری است. اما پولینا با الکسی همراه می شود و او را تحریک می کند تا با موقعیت اجتماعی افراد ثروتمند شوخی کند که یکی از آنها باعث اخراج او از سمت خود می شود.

در همین حین، ناپدری پولینا، ژنرال زاگوریانسکی، تلاش می کند تا نظر زنی فرانسوی به نام بلانچ را جلب کند. بلانچ نیز به ژنرال بی ‌علاقه است و تنها زمانی به سراغ او می ‌رود که الکسی را اغوا کرده و تمام پولی که او از قمار به دست آورده را خرج می‌ کند. در پایان، پولینا متوجه می شود که او عاشق الکسی است و او را برای پیوستن به خود به سوئیس فرا می خواند.

این یکی از بهترین کتاب های داستایوفسکی است که چندین بار اقتباس شده است، از جمله هفت فیلم مختلف، که اولین آن در سال 1949 و جدیدترین آن در سال 2014 منتشر شد.

۵) برادران کارامازوف (1879)

کتاب برادران کارامازوف از داستایوفسکی - رادیو کاوش

این آخرین رمان از کتاب های داستایوفسکی است و دو ماه قبل از مرگش تکمیل شد. کتاب سوالات پیچیده و چالش برانگیزی مانند آزادی، مذهب و اخلاق را بررسی می کند. همانطور که برخی از منتقدان بیان می کنند، این بازتابی از مراحل مختلف زندگی نویسنده است که توسط سه برادر نشان داده شده است. طرح کلی با داستان قتل، عشق و مسائل اجتماعی در هم تنیده شده است.

داستایوفسکی روح هر یک از شخصیت‌ ها را بررسی می ‌کند، چه فئودور کارامازوف وحشتناک یا میتیا کارامازوف احساسی باشد. او در این کتاب پرتره ‌ای بسیار تلخ از شخصیت ملی روسیه را ترسیم می ‌کند. این کتاب داستایوفسکی با داستانی زیبا و کارآگاهی، جنبه ‌های اخلاقی یک خانواده روسی ناکارآمد را بررسی می‌کند. فرانتس کافکا، یکی از طرفداران برادران کارامازوف، بدون دلیل داستایوفسکی را خویشاوند خونی خود خواند.

خلاصه خلاصه کامل کتاب

فئودور پاولوویچ کارامازوف در جوانی مردی مبتذل بود. دغدغه اصلی او پول درآوردن و اغوا کردن زنان جوان بود. او دو بار ازدواج کرد و صاحب سه پسر شد: دیمیتری، فرزند همسر اولش، و ایوان و آلیوشا، فرزندان همسر دومش. فئودور پاولوویچ هرگز به پسرانش علاقه ای نداشت و وقتی مادرانشان می میرند، آنها را نزد اقوامشان می فرستد.

در ابتدای رمان، دیمیتری کارامازوف، که اکنون یک سرباز بیست و هشت ساله است، به تازگی به شهر فئودور پاولوویچ بازگشته است. فئودور با دیدن دمیتری ناراحت می شود زیرا او آمده است تا ارثی را که مادرش برای او به جا گذاشته است، مطالبه کند. فئودور که قصد داشت میراث را برای خود نگه دارد، به سرعت بر سر پول با هم درگیر می شوند. و ایوان روشنفکر که نه پدر و نه برادرش را خوب می شناسد، در نهایت برای کمک به حل اختلاف آنها فراخوانده می شود.

آلیوشا مهربان و وفادار، نیز در این شهر زندگی می‌کند. در صومعه شاگرد است و نزد زوسیما بزرگ و معروف درس می‌ خواند. سرانجام دیمیتری و فئودور پاولوویچ توافق کردند شاید زوسیما بتواند به حل مشاجره کارامازوف ها کمک کند و آلیوشا به طور آزمایشی موافقت می کند تا ملاقاتی ترتیب دهد.

۶) یادداشت های زیرزمینی (1863)

معرفی کتاب یادداشت های زیرزمینی از داستایوفسکی - رادیو کاوش

این اولین رمان اگزیستانسیالیستی از مجموعه کتاب های داستایوفسکی است. یادداشت های زیرزمینی که در سال 1863 نوشته شد و راوی آن لحن بسیار عصبی خود را در پاراگراف آغازین بیان می کند: من یک آدم مریض هستم… من آدم بدی هستم. من آدم غیر جذابی هستم. میخائیل باختین، فیلولوژیست برجسته روسی قرن بیستم، این شیوه گفتمان داستایوفسکی را «کلمه ای با روزنه» نامید. این کتاب یک عروسک ماتریوشکای ادبی است که لایه ‌هایی از مفاهیم و معانی درون آن وجود دارد.

این کتاب اعترافات یک مقام سابق سن پترزبورگ و داستانی فلسفی درباره جوهر زندگی انسان است. یک داستان غم انگیز در مورد ماهیت خواسته های ما و یک درام در مورد رابطه بیمار بین عقل و عمل. انسان زیرزمینی که فاقد نام و هویت است، با مخالفان خیالی و واقعی خود بحث می کند و به اعمال، پیشرفت و تمدن انسان می اندیشد.

شخصیت اصلی داستان دارای ویژگی های پارانوئید، بیمارگونه، رقت انگیز و فقیر است. او فردی تنهاست که بیش از همه از کشف شدن وجود خود می ترسد. پس از خواندن یادداشت‌های زیرزمینی، نویسنده کتاب خدا مرده است، فردریش نیچه، اذعان داشت که داستایوفسکی تنها روان ‌شناسی است که می ‌توانم از او چیزی یاد بگیرم.

جمع بندی

کتاب ‌های داستایوفسکی واقعیت را نشان می‌ دهند و زندگی را دوباره تعریف می‌ کنند. می توانید هر یک از آثار او را مطالعه کنید و برای سال های آینده غذای کافی برای فکر کردن خواهید داشت. داستایوفسکی با روشن بینی شایسته، به تاریک ترین زوایای زوال اخلاقی، فقر و فروپاشی انسانی نفوذ کرد. وقتی صحبت از تصویر جهنم روسیه به میان می ‌آید، کتاب های داستایوفسکی همتا ندارد. او افشاگر بی امان فساد اخلاقی، ناپختگی و ریا بود.

«اگر می‌خواهید تمام دنیا را فتح کنید، خودتان را تسخیر کنید.»

به این مقاله امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.