ادبیات

خلاصه 6 تا از بهترین کتاب های رمان دنیا را در رادیو کاوش بخوانید

خلاصه 6 تا از بهترین کتاب های رمان دنیا را در رادیو کاوش بخوانید

مقدمه ای بر رمان ها

بهترین کتاب ‌های رمان درهای ذهن ما را باز می ‌کنند و به ما این امکان را می ‌دهند که یک عمر زندگی کنیم و حتی بدون ترک صندلی ‌هایمان به دور دنیا سفر کنیم. وقتی رمانی می خوانیم، به دنیای دیگری قدم می گذاریم، دنیا را از چشم دیگران می بینیم و از مکان هایی دیدن می کنیم که در غیر این صورت، هرگز نمی توانستیم به آنجا برویم، خواه یک روستای کوچک در هند یا مزارع سرسبز نارنیا باشد.

کتاب های رمان در مورد عشق، دل شکستگی، دوستی، جنگ، بی عدالتی اجتماعی و انعطاف پذیری روح انسان به ما می آموزند. در ادامه به معرفی تعدادی کتاب که برای عاشقان رمان ضروری است، و باید حداقل یک بار در زندگی خود آنها را بخوانند، می پردازیم. همراه رادیو کاوش باشید.

معرفی بهترین رمان های دنیا

۱) آنا کارنینا اثر لئو تولستوی

رمان آنا کارنینا از لئو تولستوی - رادیو کاوش

علاقه ‌مندان به داستان ‌هایی که شامل موضوعاتی مانند زنا، قمار، توطئه ازدواج و فئودالیسم روسی باشد، فورا آنا کارنینا را در فهرست کتاب های رمان‌ خود قرار می ‌دهند. نشریاتی مانند مجله تایم به آنا کارنینا لقب بزرگترین کتاب رمان را از زمان انتشارش در سال 1878 داده‌ است.

تولستوی بحث‌ های متفکرانه ‌ای را درباره عشق، درد و خانواده در جامعه روسیه با گروه قابل‌ توجهی از شخصیت‌ ها شکل می ‌دهد که به خاطر انسانیت واقع‌ گرایانه ‌شان شناخته می ‌شوند. این کتاب رمان به ویژه در برخورد با زنان انقلابی بود و تعصبات و مشکلات اجتماعی آن زمان را با احساساتی واضح به تصویر می ‌کشید.

 • خلاصه داستان آنا کارنینا

رمان با دالی، خواهر کیتی شروع می شود که متوجه می شود شوهرش استیوا با آنا رابطه دارد. آنا کارنینا از دالی دلجویی می کند و او را متقاعد می کند که پیش شوهرش بماند. در همین حال، کنستانتین لوین از کیتی خواستگاری می کند اما کیتی او را رد می کند زیرا عاشق کنت ورونسکی است.

کنت ورونسکی هیچ علاقه ای به کیتی نشان نمی دهد و پس از دیدن آنا ، عاشق او می شود و با او ازدواج می کند. اگرچه او قبلا ازدواج کرده بود. در یک مهمانی، آنا و ورونسکی آنقدر به یکدیگر توجه می کنند که کیتی متوجه می شود که هرگز او را قبول نخواهد کرد. آنا به دنبال کنت ورونسکی به سن پترزبورگ باز می گردد، در حالی که کنستانتین با دل شکسته به ملک خود در حومه شهر باز می گردد.

کیتی که به دلیل علاقه ورونسکی به آنا کاملا پریشان شده بود، بیمار می شود و به یک مرکز درمانی می رود. پس از درمان، کیتی با احساس بهتر و آمادگی بیشتر برای ازدواج به سن پترزبورگ برمی گردد.

در همین مدت آنا و کنت ورونسکی رابطه خود را به پایان می رسانند. پس از آن آنا با کارنین ازدواج می کند و متوجه می شود که فرزند کنت ورونسکی را باردار است و ماجرا را به همسرش کارنین می‌ گوید.

۲) گتسبی بزرگ اثر اسکات فیتزجرالد 

معرفی کتاب گتسبی بزرگ - رادیو کاوش

یکی از معروف ترین کتاب های رمان گتسبی بزرگ است و به عنوان یکی از بهترین متون برای آشنا کردن دانش آموزان با هنر خواندن انتقادی ادبیات شناخته می شود. این رمان از منظر مرد جوانی به نام نیک کاراوی روایت می ‌شود که اخیرا به شهر نیویورک نقل مکان کرده است و با همسایه تازه ‌کار عجیب و غریبش با رفتارهای مرموز، جی گتسبی، دوست می ‌شود.

 • خلاصه داستان گتسبی بزرگ

کاراوی، فارغ التحصیل دانشگاه ییل از غرب میانه بود و پس از جنگ جهانی اول به نیویورک نقل مکان کرد تا شغلی در اوراق قرضه پیدا کند. او وقایع تابستانی را که دو سال بعد در شرق گذراند، بازگو می کند و داستان خود را از طریق یک سری فلش بک (بازگشت به گذشته) بازسازی می کند که همیشه به ترتیب زمانی گفته نمی شود.

در بهار سال 1922، نیک خانه ای در دهکده خیالی وست اگ در لانگ آیلند می گیرد. جایی که خود را در میان عمارت های عظیم ثروتمندان می بیند. در آن سوی آب در دهکده ایست اگ، پسر عمویش دیزی و شوهر وحشی و ثروتمندش تام بوکانان زندگی می کنند. در اوایل تابستان، نیک برای صرف شام به خانه آنها می رود، و متوجه می شود تام در نیویورک یک معشوقه دارد.

در اوایل ماه جولای تام، نیک را به معشوقه ‌اش، میرتل ویلسون، معرفی می ‌کند که با شوهر بی ‌احساسش جورج ویلسون در شهری زندگی می‌ کنند که نیک آن را دره خاکستر می ‌نامد: یک زمین بایر صنعتی که توسط دکتر تی جی اکلبرگ اداره می ‌شود. سپس هر سه به آپارتمان تام و میرتل در منهتن می روند. خواهر میرتل و چند دوست دیگر که در آن نزدیکی زندگی می کنند به آنها ملحق می شوند و شب با مستی شدید تام و مشتی که به بینی میرتل می زند، به پایان می رسد…

3) جین ایر اثر شارلوت برونته

خلاصه رمان جین ایر از شارلوت برونته - رادیو کاوش

جین ایر، از دیگر کتاب های رمان است که اغلب برای خواندن در مدرسه تعیین می ‌شود. این کتاب ابتدا در سال 1847 با نام مستعار کرر بل منتشر شد تا این حقیقت که نویسنده آن زن است، را پنهان کند.

خوشبختانه، از سال 1847، چیزهای زیادی در رابطه با زنان در ادبیات تغییر کرد، و برونته اکنون اعتباری را که شایسته یکی از پیشگامانه ‌ترین کتاب های رمان تاریخ درباره زنان است، را دریافت کرده است.

رمان کلاسیک برونته داستان مبارزه یک دختر جوان برای تبدیل خود به فردی موثر در جهان را روایت می‌ کند. داستان درباره ظلمی که به عنوان یک دختر یتیم زیر سقف خاله ‌اش تحمل می‌ کند، شرایط اسفناکی که در مدرسه لووود در آن زندگی می‌ کند و رازهای تاریکی که با آن مواجه می ‌شود، است.

جین با اراده قوی و انعطاف پذیر، آرزوی استقلالی را دارد که انگلستان دوران ویکتوریا، برای زنان مجاز نمی دانست.

این یکی از بهترین کتاب های رمان به عنوان نمونه ای جاودانه از عزم یک زن برای انتخاب مسیر زندگی خود در مواجهه با سختی ها و تمسخرها است.

 • خلاصه داستان جین ایر

جین ایر پس از نارضایتی از سرپرستش به یک مدرسه خیریه فرستاده می شود. جایی که او و سایر دختران مورد بدرفتاری قرار می ‌گیرند. با این حال، در مواجهه با چنین ناملایماتی، او قدرت و اعتماد به نفس کسب می کند. سپس او مدرسه را ترک می کند و در عمارتی باشکوه اما مرموز به عنوان معلم مشغول بکار می شود.

جین عاشق روچستر، ارباب عمارت و می شود، اگرچه انتظار می رود روچستر با بلانچ اینگرام بدجنس ازدواج می کند. روچستر در نهایت تحت تاثیر جین قرار می گیرد و درخواست ازدواج می دهد. با این حال در روز عروسی، جین متوجه می شود که روچستر یک زن دارد. جین از ازدواج امتناع و از تورنفیلد فرار می کند. سپس جین توسط افرادی جذب می شود که بعدا متوجه می شود فرزندان عمویش هستند. یکی از آنها سنت جان، روحانی اصولگرا است. او به جین پیشنهاد ازدواج می دهد تا با او به عنوان مبلغ به هند برود…

4) 1984 اثر جورج اورول

خلاصه کتاب 1984 از جورج اورول - رادیو کاوش

یکی از شناخته شده ترین کتاب های رمان دیستوپیایی، 1984 شاهکار کابوس وار اورول است. داستان به ‌طور منحصربه ‌فردی ناراحت‌کننده است: دولت همه جنبه ‌های وجود افراد را کنترل می‌ کند، حتی زبان را به گونه ‌ای محدود می ‌کند که بیان انسان کاملا از زندگی روزمره حذف می‌ شود، اطاعت اجباری است و هرگونه نارضایتی غیرقابل قبول است. چشمان دولت همه جا است، با حمایت تکنولوژی و فرزندان شما.

 • خلاصه داستان 1984

وینستون اسمیت یکی از اعضای رده پایین حزب حاکم در لندن، در کشور اقیانوسیه است. هر جا وینستون می رود، حتی خانه خودش، حزب او را کنترل می کند. به هر طرف که نگاه می کند چهره رهبر حزب را می بیند، شخصیتی که فقط به عنوان برادر بزرگ شناخته می شود. حزب همه چیز را در اقیانوسیه کنترل می کند، حتی تاریخ و زبان مردم را تغییر می دهد.

در حال حاضر، حزب مجبور به اجرای یک زبان اختراعی به نام Newspeak است که با حذف تمام کلمات مرتبط با آن، سعی در جلوگیری از شورش سیاسی دارد. حتی فکر کردن به افکار سرکش غیرقانونی است. چنین جنایت فکری در واقع بدترین جنایت است.

با شروع رمان، وینستون از ظلم و کنترل سفت و سخت حزب که تفکر آزاد، رابطه جنسی و هرگونه بیان فردیت را ممنوع می کند، احساس ناامیدی می کند. وینستون از مهمانی بدش می آید و به طور غیرقانونی دفتر خاطراتی خریده است که در آن افکار جنایتکارانه خود را می نویسد. او همچنین به یکی از اعضای قدرتمند حزب به نام اوبراین، علاقه مند می شود. وینستون معتقد است او یکی از اعضای مخفی گروهی اسرارآمیز و افسانه ای است که برای سرنگونی حزب کار می کند.

5) غرور و تعصب اثر جین آستین

معرفی کتاب غرور و تعصب از جین آستین - رادیو کاوش

غرور و تعصب دومین رمان از چهار کتاب جین آستن بود که در طول زندگی اش منتشر شد. سطر آغازین این رمان کلاسیک با این جمله شروع می شود: این حقیقتی است که عموما به آن اذعان دارند که مرد مجردی که ثروت خوبی داشته باشد، نباید ازدواج کند. این یکی از شناخته ‌شده ‌ترین خطوط ابتدایی داستان است.

این از مشهورترین کتاب های رمان جین آستن است و چیزی بیش از یک کمدی از آداب و رسوم در مورد بازار ازدواج در انگلستان قرن نوزدهم است. غرور و تعصب یکی از ماندگارترین آثار ادبیات انگلیسی است، نه به این دلیل که ما از تماشای روابطی که بین الیزابت بنت و آقای دارسی اتفاق می افتد، لذت می‌بریم، بلکه به این دلیل که آستن با صراحت، شخصیت انسان را با تمام زیبایی ‌ها و نقص‌ هایش به تصویر می‌ کشد. غرور و تعصب رمانی است درباره غلبه بر تفاوت های طبقاتی و اجتماعی افراد یک جامعه.

 • خلاصه داستان غرور و تعصب

این داستان بر روابط رو به رشد بین الیزابت بنت، دختر یک نجیب زاده روستایی و قهرمان رمان، و فیتزویلیام دارسی، یک زمین دار اشرافی متمرکز است. داستان در اواخر قرن نوزدهم در روستاهای انگلستان اتفاق می ‌افتد و خانواده بنت را دنبال می ‌کند که شامل پنج خواهر بسیار متفاوت است. مادرشان مایل است آنها ازدواج مناسبی داشته باشند. برخورد این خواهران با چندین مرد لیسانسه و واجد شرایط، داستان را پیش می برد. با وجود ارتباط اولیه بین آنها، الیزابت در نهایت پیشنهاد ازدواج دارسی را می پذیرد.

غرور و تعصب یکی از محبوب ترین کتاب های رمان انگلیسی زبان است. بیش از 200 سال پس از انتشار، به لطف قهرمان داستان، بازیگران فراموش نشدنی از شخصیت های کمیک، دیالوگ های شوخ طبع و طرح عاشقانه رضایت بخش، همچنان قلب و ذهن خوانندگان را در سراسر جهان به دست می آورد. 

6) زنان کوچک اثر لوئیزا می آلکوت

خلاصه رمان زنان کوچک - رادیو کاوش

زنان کوچک رمانی غنی با مجموعه ای از شخصیت های به یاد ماندنی است، که ما را به خانه گرم و راحت یک خانواده آمریکایی قرن نوزدهمی دعوت می کند. همه می توانند یک ویژگی شخصیتی را پیدا کنند که با آنها طنین انداز شود، چه خلق و خوی جو، چه خودپسندی مگ، چه شیطنت امی، چه خجالتی بودن بث.

این از بهترین کتاب های رمان موجود است و داستان چهار خواهر (دختران مارس) را از دوران نوجوانی تا جوانی در جنگ داخلی آمریکا دنبال می کند. آنها با هم در مورد واقعیت های خشن فقر، بیماری و مرگ و چگونگی رویاپردازی و عشق ورزی یاد می گیرند. این یک کتاب کلاسیک دلگرم کننده و جاودانه است که درباره اهمیت خانواده است.

 • خلاصه داستان زنان کوچک

مگ، جو، بث و امی مارچ توسط مادر مهربانشان مارمی، در یک شهر آرام در ماساچوست در حالی که پدرشان به عنوان کشیش ارتش در طول جنگ داخلی آمریکا خدمت می‌کند، در فقر بزرگ می ‌شوند. آنها با تئودور لارنس (لوری)، تنها نوه پیرمرد ثروتمند همسایه دوست می شوند.

نیروی حیاتی خانواده، جو یک دختر بچه سرسخت که مرکز عاطفی کتاب است. در طول داستان، مگ زیبا با معلم لوری، جان بروک، ازدواج می کند و خانواده خود را تشکیل می دهد. بث ساکت و بیمار بر اثر بیماری می میرد. امی هنرمند با لوری ازدواج می کند. جو در حالی که در یک پانسیون زندگی می کند با بهائر آشنا می شود و با هم مدرسه ای برای پسران راه اندازی می کنند و درنهایت باهم ازدواج می کنند.

جمع بندی

هیچ موقعیتی بهتر از زمان مطالعه یک یا چند کتاب خوب وجود ندارد. کتاب های رمان تنها راه فرار از استرس های یک روز سخت است. رمان های معرفی شده در فهرست بالا، بهترین کتاب های داستانی برای خواندن هستند. علم ثابت کرده است که مطالعه، واژگان را تقویت و عقل را تیزتر می کند و افق های فکری را گسترش می دهد. همچنین دانشمندان توضیح می دهند که ادبیات داستانی سلامت روان ما را بهبود می بخشد.

به این مقاله امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “خلاصه 6 تا از بهترین کتاب های رمان دنیا را در رادیو کاوش بخوانید

 1. سپیده گفت:

  همشون قشنگن ?
  همشون عالین ??

  1. zhrzv78 گفت:

   سلام سپیده عزیز
   بله همینطوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.