معرفی کتاب

معرفی 6 تا از بهترین کتاب های علمی جهان در رادیو کاوش

معرفی 6 تا از بهترین کتاب های علمی جهان در رادیو کاوش

مقدمه ای بر کتاب های علمی

کتاب های علمی به طور یکسان نوشته نمی شوند و این ۶ کتاب علمی معرفی شده نیز با بالاترین رتبه در گودریدز و آمازون از این قاعده مستثنی نیستند. آنها طیف گسترده ای از رشته های علمی را پوشش می دهند و ترکیب خوبی از مطالب قدیمی و جدید هستند.

این فهرست شامل برخی از آثار کلاسیک مطلق ادبیات علمی و برخی از شاهکارهای مدرن تر است، و همه آنها ارزش خواندن را دارند. ما این فهرست از بهترین کتاب ‌های علمی جهان با بالاترین امتیاز، بیشترین فروش و محبوب ترین نویسنده را برای مطالعه شما ایجاد کرده ‌ایم. بنابراین اگر به دنبال یک کتاب با محتوای علمی پرطرفدار هستید، کتاب های زیر برای شما مناسب خواهد بود. همراه رادیو کاوش باشید.

معرفی بهترین کتاب های علمی جهان

1) ژن خودخواه اثر ریچارد داوکینز

معرفی کتاب علمی ژن خودخواه - رادیو کاوش

از معروف ترین کتاب های علمی، ژن خودخواه از پروفسور داوکینز است که دیدگاه ژنی را از تکامل تا حال بیان می کند. این اثر علمی، قدرتمند و درخشان، نه تنها بینش های نئوداروینیسم را برای مخاطبان گسترده به ارمغان آورد، بلکه جامعه زیست شناسی را برانگیخت و بحث های زیادی را ایجاد کرد و زمینه های کاملا جدیدی از تحقیقات را به وجود آورد.

کتاب ‌های علمی معمولا به دو دسته تقسیم می ‌شوند:

کتاب‌ هایی که آن را برای مردم عادی به امید پرورش خوانندگان گسترده می نویسند. و کتاب‌ هایی که سعی می‌کنند دانشمندان دیگر را متقاعد کنند که از یک نظریه جدید با معادلات، حمایت کنند. کتاب ‌هایی که به هر دو دست می ‌یابند (تغییر علم و دسترسی به عموم) نادر هستند. کتاب چارلز داروین در مورد منشاء گونه ها (1859)  یکی از آنها است.

همچنین کتاب ژن خودخواه نوشته ریچارد داوکینز یکی دیگر از این موارد است. از لحظه انتشار آن در 40 سال پیش، پرفروش ترین و یکی از بهترین کتاب های علمی جهان بوده است.

دیدگاه ژن محوری تکامل، که داوکینز از آن دفاع می کرد و آن را متبلور کرد، اکنون هم برای نظریه پردازی تکاملی و هم برای ارائه توضیحاتی درباره تاریخ طبیعی مانند مستندهای حیات وحش، محوری است. یک پرنده یا یک زنبور زندگی و سلامت خود را به خطر می اندازد تا فرزندان خود را به دنیا بیاورد تا به خود کمک نکند، بلکه به گونه های خود کمک کند.

آنچه برجسته بود، اصرار رادیکال داوکینز بر این بود که اطلاعات غریزی موجود در یک ژن به طور موثر، جاودانه است و اولین چیزی هستند که به نسل های بعد منتقل می شوند. هیچ چیز دیگری چنین ماندگاری را نشان نمی دهد، نه کروموزوم ها، نه افراد، نه گروه ها و نه گونه ها. این موارد مانند وسایل نقلیه زودگذر برای ژن ها هستند، همانطور که قایق های پارویی وسیله ای برای استعدادهای پاروزنان هستند.

۲) تاریخچه زمان اثر استیون هاوکینگ

خلاصه کتاب تاریخچه زمان از استیون هاوکینگ - رادیو کاوش

کیهان ما کی و چگونه خلق شد؟ ما از کجا آمدیم؟  و به کجا می رویم؟ اینها برخی از سوالاتی است که بشر قرن هاست برای درک جهان می پرسد.

این کتاب علمی با استفاده از اصطلاحات ساده غیرمعمول، مفاهیم انتزاعی در مورد کیهان ‌شناسی و فیزیک مانند فضا، زمان، سیاه ‌چاله ‌ها و نظریه کوانتوم را توضیح می‌دهد تا به ما کمک کند جهان خود را از نظر علمی درک کنیم. این کتاب سیر تحول نظریه ‌های مختلف علمی و نظریه ‌های مخالف را در طول قرن ‌ها دنبال می‌کند. این به ما کمک می کند تا ببینیم چگونه بشر به درک فعلی ما از جهان رسیده است، نظریه های مختلف چگونه تصور شده و تکامل یافته یا کنار گذاشته شده اند، و چه شکاف هایی وجود دارد.

این از معروف ترین کتاب های علمی جهان است و بیان می کند که همه چیز در حال حرکت است. در گذشته، مردم تصور می کردند که اجسام در حالت طبیعی، در سکون قرار دارند، یعنی اگر نیرویی بر آنها وارد نشود، کاملا بی حرکت می مانند. اسحاق نیوتن با قوانین گرانش خود این موضوع را رد کرد. قوانین بیان می کنند که همه چیز در حرکت است و اشیاء دائما در ارتباط با یکدیگر حرکت می کنند. یک صندلی ممکن است ثابت به نظر برسد اما از آنجایی که روی زمینی در حال حرکت قرار دارد، پس در حرکت است.

بنابراین مکان و زمان مطلق نیستند. از آنجایی که همه چیز به طور مداوم نسبت به هر چیز دیگری در حال حرکت است، نمی توان تعیین کرد که آیا 2 رویدادی که در زمان های مختلف رخ می دهد واقعا در یک فضا اتفاق افتاده اند یا خیر. زمان نیز نسبی است، یعنی برای ناظران مختلف با سرعت های متفاوتی حرکت می کند. فضا و زمان را نمی توان به طور جداگانه بررسی کرد. آنها در تار و پود فضا و زمان در هم تنیده شده اند. همه رویدادها باید در فضا و زمان نسبت به 4 مختصات نگاشت شوند: (الف) یک نقطه در زمان، (ب) یک نقطه در فضا، (ج) موقعیت ناظر و (د) حرکت ناظر.

۳) پاسخ های کوتاه به پرسش های بزرگ اثر استیون هاوکینگ

معرفی بهترین کتاب های علمی از استیون هاوکینگ - رادیو کاوش

هاوکینگ دقیقا 300 سال پس از مرگ گالیله (8 ژانویه 1642) به دنیا آمد و در سال 2018 در روز تولد انیشتین در 14 مارس درگذشت. او برای کمک به علم بشر، یک هدیه گرانبها برای ما بجا گذاشت: کتاب پس از مرگش پاسخ‌ های کوتاه به پرسش‌ های بزرگ. این از بهترین کتاب های علمی جهان است که هر متفکری که نگران آینده بشریت است باید بخواند.

کتاب پیشگفتاری از بازیگر برنده اسکار، ادی ردمین، که نقش هاوکینگ را در فیلم Theory of Everything بازی کرد، مقدمه ای از کیپ تورن، فیزیکدان برنده جایزه نوبل و دوست همیشگی هاوکینگ و سخنی عمیقا تکان دهنده از دختر هاوکینگ، لوسی را ارائه می ‌کند.

در این کتاب علمی، هاوکینگ با پرداختن به پرسش‌ هایی در فیزیک و کیهان ‌شناسی که زندگی فکری خود را وقف پاسخ به آنها کرده، با استفاده از استدلال ‌های ساده و ترسیم، از تصاویر روزمره و آزمایش ‌های فکری شروع می‌کند. وقتی موضوع فنی می شود، او سعی نمی کند بیش از حد توضیح دهد، بلکه فقط حقایق را همانطور که هستند بیان می کند.

این کتاب علمی شامل 10 سوال است که با «آیا خدا وجود دارد؟» شروع می شود. و با سوال بسیار الهام بخش «چگونه آینده را شکل دهیم؟» به پایان می رسد. هاوکینگ در مورد وجود خدا، منشأ جهان و زندگی، سفر در زمان، سیاهچاله ها، وجود زندگی در سیاره و جهانی دیگر، پیش بینی آینده، تهدیدات واقعی یا خیالی موجودات بیگانه و هوش مصنوعی و… بحث می کند.

اگر موضوع واحدی در سراسر کتاب وجود داشته باشد، آن ایمان عمیق هاوکینگ به توانایی علم برای حل بزرگترین مشکلات بشریت است چه در فیزیک نظری و چه در گونه ‌های آینده ما روی زمین. پاسخ ‌های او به پرسش‌ های بزرگ نشان ‌دهنده اعتقاد او به عقلانیت طبیعت و توانایی ما در کشف تمام اسرار آن است.

۴) جهان زیبا اثر برایان گرین

معرفی کتاب علمی جهان زیبا از برایان گرین - رادیو کاوش

کتاب علمی جهان زیبا نوشته برایان گرین چیزهایی را درباره جهان توصیف می کند که اکثر مردم از نظریه ابر ریسمان گرفته تا ابعاد اضافی آن را نمی دانند. گرین نظریه ابر ریسمان را به تفصیل شرح می دهد. این کتاب ایده اصلی و توسعه آن در طول سال ها تا زمانی که کتاب نوشته شد، را توصیف می کند.

همچنین در مورد ابعاد دیگری در جهان صحبت می کند که آشکار نیستند، و طبق نظریه ابر ریسمان بین شش تا هفت مورد وجود دارد. این کتاب همچنین به اشکال Calabi-Yau می پردازد که این ابعاد اضافی را در خود جای داده است. همچنین به مفاهیم اضافی می پردازد که در کل به نظریه ریسمان کمک می کنند، مانند ابرگرانش. برایان گرین ایده های پیچیده خود و دانشمندان مشهور را به روشی پیوند می زند که در نهایت به راحتی قابل درک است.

این از بهترین کتاب های علمی جهان است که به بیان موضوع لبه دانش می پردازد. و به معنی ناسازگاری نظریه نسبیت عام اینشتین با مکانیک کوانتومی است. او سپس کنجکاوی‌ های فیزیکی مانند ویژگی ‌های حرکت نور، گرانش و رفتار ذرات در سطح زیراتمی را بیان می ‌کند که فیزیکدانان را از ایجاد یک نظریه منسجم واحد برای نحوه عملکرد جهان باز داشته است.

نویسنده توضیح می دهد که در قرن بیستم، فیزیکدانان به توصیف کوچک‌ ترین یا بزرگ‌ ترین عملکرد کیهان بسنده می‌ کردند، و هرگز آن را به طور کامل توصیف نکردند. در پایان نیز، گرین هم اهداف و هم وعده های نظریه ابر ریسمان را شرح می دهد، که تلاش می کند قوانین نسبیت عام را با قوانین مکانیک کوانتومی ادغام کند.

۵) ساعت ساز نابینا اثر ریچارد داوکینز

کتاب علمی ساعت ساز نابینا از داوکینز - رادبو کاوش

این یکی از کتاب های علمی پرفروش است و به دلیل سبک نوشتاری متقاعد کننده و تحقیقات عمیق آن مورد تحسین قرار گرفته است. با این حال، برخی از منتقدان ادعا کرده اند که نویسنده توضیح کافی در مورد آگاهی یا معنویت انسان که برای بسیاری از مردم مسائل مهمی است، را ارائه نمی دهد.

موضوع  این کتاب علمی، غلبه بر محدودیت های انسانی است. نویسنده تکامل را با ساعت سازی مقایسه می کند. داوکینز بر این باور است که بسیاری از مشکلات اجتماعی ناشی از برداشت های نادرست رایج از تکامل است. افرادی که معتقدند نظریه ‌های داروین را درک می‌کنند، واقعا مفاهیم کامل و چگونگی تاثیر آن بر دیدگاه ‌های آنها در مورد طبیعت، واکسن ‌ها و… را درک نمی‌کنند. برای مردم مهم است که قبل از نادیده گرفتن یا ادعای جعلی بودن تمام تحقیقات در مورد تکامل، به طور کامل آن را درک کنند.

داوکینز در ساعت ‌ساز نابینا استدلال می ‌کند که شواهد تکامل برای متقاعد کردن مردم که زندگی روی زمین توسط خالق طراحی نشده است، بیش از اندازه کافی است. او همچنین نظریه خود را در مورد چگونگی عملکرد تکامل و اینکه چرا از سایر نظریه ها بهتر است ارائه می دهد.

داوکینز در کتاب علمی خود اشاره می کند که فرآیند تکامل بسیار تصادفی است. و میلیون ‌ها سال طول می‌کشد تا یک ارگانیسم پیچیده ایجاد شود. این مفهوم به تدریج گرایی معروف است. می توان این را در توسعه هواپیماها یا توانایی های پژواک خفاش ها مشاهده کرد. داوکینز توضیح می دهد که تکامل با آموزه های دینی در تضاد است زیرا نشان می دهد که جهان به طور تصادفی ایجاد شده است.

ریچارد داوکینز، نویسنده «ژن خودخواه» کتاب خود را با بحث در مورد لامارکیسم و ​​نظریه های آفرینش گرایانه به پایان می رساند. او همچنین به نظریه تکامل نگاه می کند تا ببیند کدام یک جامع تر از سایرین است.

۶) زنان در علم: 50 پیشگام جسور که دنیا را تغییر دادند اثر راشل ایگنوتوفسکی

معرفی کتاب زنان در علم - رادیو کاوش

روز جهانی زن در 8 مارس است، اما سهم زنان در علوم، مهندسی فناوری و ریاضیات (STEM) در طول تاریخ باید در تمام طول سال جشن گرفته شود. این کتاب علمی نوشته راشل ایگنوتوفسکی است. و مملو از داستان ها و حقایق سرگرم کننده درباره زنانی است که بدون آنها جهان آنطور که باید باشد، نخواهد بود.

کتابی مصور با آموزشی جذاب، و از پرفروش‌ترین کتاب های علمی نیویورک تایمز، که مشارکت علمی پنجاه زن برجسته در زمینه های مختلف علمی را از دوران باستان تا دنیای مدرن بررسی می کند. این مجموعه جذاب، پر از هنرهای چشمگیر و منحصربه ‌فرد، حاوی اینفوگرافیک‌ هایی درباره موضوعات مرتبط مانند تجهیزات آزمایشگاهی، تعداد زنانی که در حال حاضر در زمینه ‌های STEM کار می‌کنند، و یک واژه ‌نامه علمی مصور است.

زنان پیشگامی که نمایه شده اند شامل چهره های شناخته شده ای مانند جین گودال، و همچنین پیشگامان کمتر شناخته شده ای مانند کاترین جانسون، فیزیکدان و ریاضیدان آفریقایی-آمریکایی است که مسیر ماموریت آپولو 11 در سال 1969 به ماه را محاسبه کرد. آنها کسانی بودند که راه را برای نسل بعدی زنان مهندس، زیست شناس، ریاضیدان، پزشک، فضانورد، فیزیکدان و غیره هموار کردند. 

این زنان بی باک برای کار و اکتشافاتشان و همچنین برای موانعی که بر آنها غلبه کردند الهام بخش هستند. به دلیل اینکه زن بودند از تحصیل یا کار منع شده بودند یا حتی به دلیل سیاهپوست بودن در آمریکای نژادپرستانه از اشتغال محروم بودند.

جمع بندی

کتاب های علمی خوب فقط حقایق جالبی را به شما نمی آموزند، بلکه به شما کمک می کنند تا به دنیای اطراف خود به گونه ای متفاوت نگاه کنید. چه یک کتاب باستان شناسی باشد که به شما کمک کند جایگاه انسان در دنیای طبیعی را دوباره ارزیابی کنید، یا یک کتاب کیهان شناسی که شما را به نحوه شروع همه چیز بازگرداند، شما با دیدگاهی کاملا جدید از دنیایی که در آن زندگی می کنید، آشنا خواهید شد.

به این مقاله امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “معرفی 6 تا از بهترین کتاب های علمی جهان در رادیو کاوش

 1. مرجان امیری زاده گفت:

  هیچکدوم از این کتاب ها رو نخوندم متاسفانه اما مشتاق شدم که بخونمشون حتما

  1. zhrzv78 گفت:

   با سلام و احترام.
   بسیار عالی دوست عزیز، موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.