روانشناسی و موفقیت

معرفی 7 تا از بهترین کتاب های چارلز دیکنز که باید بخوانید

معرفی 7 تا از بهترین کتاب های چارلز دیکنز که باید بخوانید - رادیو کاوش

مقدمه ای بر کتاب های چارلز دیکنز

کتاب های چارلز دیکنز شبیه هیچ نویسنده دیگری نیست. مردم آنها را به شعر، رویا و پانتومیم تشبیه کرده اند. اگر می ‌خواهید ببینید او چقدر با نویسندگان هم ‌عصرش متفاوت است، سعی کنید ماجرای کتاب های الیور تویست، دوریت کوچولو یا سرود کریسمس را در حال خواندن تصور کنید.

چارلز جان هوفام دیکنز نویسنده و منتقد اجتماعی انگلیسی بود. او برخی از شناخته شده ترین شخصیت های داستانی جهان را خلق کرد و بسیاری او را بزرگترین رمان نویس دوران ویکتوریا می دانند. آثار او در طول زندگی ‌اش از محبوبیت بی‌ سابقه‌ ای برخوردار شد و در قرن بیستم منتقدان و محققان او را به عنوان یک نابغه ادبی معرفی کردند. رمان‌ ها و کتاب های چارلز دیکنز هنوز هم به طور گسترده خوانده می ‌شوند. در ادامه به معرفی بهترین کتاب های او می پردازیم. با رادیو کاوش همراه باشید.

معرفی بهترین کتاب های چارلز دیکنز

۱) آرزوهای بزرگ

یکی از کتاب های چارلز دیکنز آرزوهای بزرگ با داستانی مهیج است. و درباره پسری است که مورد آزار و اذیت و فریب قرار گرفته است، اما حسن قلبی اش در نهایت او را از فحشا و توهم نجات می دهد. همه چیز در این رمان عالی، هماهنگ است: شخصیت خود پیپ، و تعامل او با چهره های عظیم مگویچ محکوم، خانم هاویشام بداخلاق و نیمه دیوانه و استلا زیبا و سرد. این زیباترین کتاب چارلز دیکنز و تاثیرگذارترین کتاب اوست.

  • خلاصه داستان آرزو های بزرگ

رمان آرزوهای بزرگ از چارلز دیکنز - رادیو کاوش

پیپ (فیلیپ پیریپ) داستان را از زمانی نامشخص در آینده روایت می کند. او در باتلاق ‌های کنت بزرگ می‌ شود، جایی که با خواهر ناخوشایندش و شوهر مهربان او جو گارجری، زندگی می ‌کند. پیپ جوان در حین بازدید از قبر اعضای خانواده اش در حیاط کلیسا با آبل مگویچ که یک محکوم فراری است روبرو می شود.

پیپ برای او غذا و لباس می آورد، اما فراری و کامپیسون که شریک سابق او در جنایت بود و اکنون دشمن اوست، به زودی دستگیر می شوند.

سپس از پیپ درخواست می کنند که به خانم هاویشام مراجعه کند، زنی که سال ها قبل به دلیل رفتن معشوقش در روز عروسی، نیمه دیوانه شده بود. خانم هاویشام در خانه ساتیس، دختر خوانده اش و استلا که به او می آموزد تا با زیبایی خود مردان را عذاب دهد، زندگی می کرد.

پیپ در ابتدا محتاط بود، اما بعد عاشق استلا می شود و سعی می کند تا نظر استلا را با رفتار متواضع و محترمانه خود جلب کند، اما زمانی که نزد جو مشغول به کار می شود، امید خود را از دست می دهد.

۲) دوست مشترک ما

یکی از بهترین کتاب های چارلز دیکنز و آخرین رمان کامل او، دوست مشترک ما است.

  • خلاصه داستان دوست مشترک ما

کتاب دوست مشترک ما از چارلز دیکنز - رادیو کاوش

داستان از شبی آغاز می شود که یکی از اهالی شهر و دخترش، جسدی را در رودخانه ‌ای خارج از لندن پیدا می ‌کنند. جسد متعلق به جان هارمون، مرد جوانی است که قرار بود به انگلستان برگردد و ارث عظیمی از پدرش بگیرد. اما اکنون که مرد جوان به قتل رسیده است، ارث به دست دو خدمتکار قدیمی و ساده لوح به نام ‌های آقا و خانم بافین می افتد.

یکی از نکات وصیت نامه آقای هارمون این بود که پسرش جان با زن جوانی به نام بلا ویلفر ازدواج کند. خب به نظر می رسد بلا ویلفر پولی که انتظارش را داشت دریافت نمی کند زیرا شوهر آینده اش مرده است. اما بافین ها تمایل دارند او را به عنوان دختر خوانده خود بپذیرند.

در همین حال، دو پسر به نام های بردلی هدستون و یوجین رایبرن برای عشق لیزی هگزام، دختری که در ابتدای کتاب جسد جان هارمون را در رودخانه پیدا کرد، با هم رقابت می کنند. با آشکار شدن ماجرا، نفرت بردلی از یوجین عمیق ‌تر می ‌شود تا اینکه او تلاش می ‌کند یوجین را به قتل برساند. اما قتل ناموفق بود و فقط یوجین و لیزی را به هم نزدیک تر کرد زیرا لیزی از یوجین پرستاری می کرد.

در نیمه داستان، متوجه می شویم که جان هارمون نمرده است. در عوض، اسم خود را به راکسمیت تغییر می دهد و خود را منشی آقای بافین، معرفی می کند. بنابراین می‌ تواند قضاوت کند که آیا بلا ویلفر همسر شایسته‌ ای خواهد بود یا فقط به پول علاقه دارد. بالاخره بلا با فدا کردن موقعیتش نزد بافین ها برای دفاع از آقای راکسمیت، خودش را ثابت می کند. هارمون با او ازدواج می ‌کند و در نهایت هویت قبلی‌ و ثروتش را پس می گیرد.

۳) دیوید کاپرفیلد

دیوید کاپرفیلد، هشتمین رمان و از پرفروش ترین کتاب های چارلز دیکنز است. دیوید کاپرفیلد جایگاه ویژه ای در قلب چارلز دیکنز داشت. دیکنز در پیشگفتار نسخه 1867 نوشت: «من هم مانند بسیاری از والدین، فرزند مورد علاقه ‌ام را در قلبم دارم و نام او دیوید کاپرفیلد است.»

در این داستان روایت اول شخص شما را همراهی می ‌کند، و شخصیت ‌ها از مرداستون ‌های شرور و اوریا هیپ همدل گرفته تا میکاوبرهای خونگرم، از خاله بتسی تروتوود، املی کوچولو، و استیرفورث اغواگر و خائن، پگوتی تنومند و دورا دوست داشتنی احمقی که دیوید با او ازدواج می کند، تاثیر شگفت انگیزی در شما می گذارند. این کتاب چارلز دیکنز مورد تحسین نویسندگان بزرگی چون تولستوی، کافکا، و ویرجینال وولف، قرار گرفته است.

  • خلاصه داستان دیوید کاپرفیلد

معرفی کتاب دیوید کاپرفیلد از چارلز دیکنز - رادیو کاوش

داستان به صورت اول شخص، توسط یک میانسال (دیوید کاپرفیلد) روایت می شود.

دیوید شش ماه پس از مرگ پدرش در بلاندرستون، سافولک به دنیا آمد و توسط مادرش و صاحب خانه فداکارش بزرگ شد. زندگی برای دیوید شاد است تا زمانی که مادرش تصمیم می گیرد با آقای موردستون ازدواج کند. پس از آن، زندگی برای دیوید غیر قابل تحمل می شود و به مدرسه ای فرستاده می شود.

دیوید پس از مرگ مادرش از دست ناپدری بدجنس خود فرار می کند تا با عمه اش بتسی زندگی کند.

بتسی او را به مدرسه می فرستد، و او عاشق اگنس ویکفیلد می شود. سپس دیوید شاگرد یک وکیل می شود، و بعداز آن با دورا ازدواج می کند. دیوید بعدها به روزنامه نگاری روی می آورد. و همسرش دورا می میرد. در نهایت نیز دیوید با اگنس ازدواج می کند.

۴) خانه قانون زده

خانه قانون زده با طرح بسیار پیچیده و شخصیت‌ های بی ‌شمارش برای بسیاری از خوانندگان، بهترین کتاب چارلز دیکنز است. حمله به نظام حقوقی، طنز در مورد انسان دوستی احمقانه و ملودرام گیرا یک شیفتگی همیشگی در خواننده ایجاد می کند.

خانه قانون زده، رمان این نویسنده بریتانیایی، به صورت سریال در سال های 1852-1853 و در قالب کتاب در سال 1853 منتشر شد و یکی از بهترین کتاب های چارلز دیکنز محسوب می شود. این کتاب داستان خانواده جارندایس است که بیهوده منتظرند تا یک ثروت مورد مناقشه را در حل و فصل دعوایی بسیار طولانی به ارث ببرند. این رمان به شدت از دادگاه صدارت  انگلستان انتقاد می کند، که در آن پرونده ها به مدت چندین دهه مانور حقوقی پیچیده، به طول می انجامند.

  • خلاصه داستان خانه قانون زده

خلاصه کتاب خانه قانون زده اثر چارلز دیکنز - رادیو کاوش

داستان از دادگاه عالی صدارت آغاز می ‌شود، جایی که پرونده جارندایس و ژرندایس برای نسل‌ ها پیش رفته است و آنقدر پیچیده شده است که هیچ فرد زنده ای نمی ‌داند برای چه بوده است.

موضوع کنونی مربوط به دو جوان زندانی، آدا کلر و ریچارد کارستون است که به دنبال اجازه اقامت با پسر عموی دور خود آقای جان جارندایس هستند.

بعدا، آقای تالکینگ‌ هورن وکیل به خانه سر لستر ددلاک و لیدی آنوریا ددلاک در لندن می رود. درحالی که سوگند نامه ها را بررسی می کند، به دست خط یکی از اسناد علاقه مند می شود.

تالکینگ ‌هورن متوجه می ‌شود که دست خط متعلق به یک کپی ‌نویس به نام نمو است و او بر اثر مصرف بیش از حد تریاک مرده است.

۵) دوریت کوچولو

دوریت کوچولو از جهاتی شخصی‌ ترین کتاب چارلز دیکنز است. و به صورت سریال از 1855 تا 1857 و در قالب کتاب در سال 1857 منتشر شد. این یکی از فوق العاده ترین کتاب های چارلز دیکنز است، که به بی عدالتی های سیستم حقوقی معاصر انگلیس، به ویژه نهاد زندان بدهکاران حمله می کند.

  • خلاصه داستان دوریت کوچولو

رمان دوریت کوچولو از چارلز دیکنز - رادیو کاوش

امی دوریت، که به آن دوریت کوچولو می گویند، در زندان مارشالسی به دنیا آمده و بیشتر عمرش را در آنجا می‌ گذراند، جایی که پدرش به دلیل بدهی زندانی است. او و خواهر و برادرش دستمزد ناچیزی در مشاغل خارج از دیوارهای زندان دریافت می کنند و هر شب به مارشالسی بازمی گردند.

دوریت کوچولو به عنوان خیاط برای خانم کلینام کار می کند. پسر خانم کلینام، آرتور به خانواده دوریت علاقه مند می شود و در نهایت به آزادی آقای دوریت از زندان کمک می کند.

آرتور که اکنون خودش بدهکار است، عاشق دوریت کوچولو می شود. اما چون شرایط مالی آنها اکنون برعکس شده است، از او درخواست ازدواج نمی کند. در پایان مادر آرتور، زنی خسیس و بداخلاق، مجبور می ‌شود فاش کند که آرتور واقعا پسر او نیست و سال ‌هاست که از او و دوریت‌ ها پول می گیرد. این شرایط، امکان ازدواج دوریت کوچک و آرتور را فراهم می کند.

۶) الیور تویست

این اولین رمان و یکی از پرطرفدارترین کتاب های چارلز دیکنز است که به طور واقع گرایانه ای، دنیای فقیر زیرزمینی لندن را به تصویر می کشد. چارلز دیکنز این رمان را برای نشان دادن اعتقاد خود به اینکه فقر منجر به جنایت می شود، نوشته است.

  • خلاصه داستان الیور تویست

کتاب الیور تویست از چارلز دیکنز - رادیو کاوش

این رمان سفر شخصیت اصلی الیور تویست را دنبال می کند. الیور که از بدو تولد یتیم بود، بیشتر دوران کودکی خود را در مزرعه کودکان (یتیم خانه) با تعداد بسیار زیادی کودکان یتیم و غذای بسیار کم می گذراند. این مزرعه تقریبا 70 مایل خارج از لندن واقع شده است.

یک شب، الیور به دلیل گرسنگی، درخواست غذای بیشتر می ‌کند. این کار او برای کارمندان یتیم خانه غیرقابل قبول بود، و الیور را برای کار به عنوان یک کارآموز به یک کارفرما واگذار می کنند. در نهایت، پس از تحمل بدرفتاری های مکرر، الیور فرار می کند و به لندن می رود. او به زودی خود را در حضور طفره زن باهوشی می بیند که به او می گوید در خانه یک آقای پیر به نام فاگین با تعدادی پسر دیگر بماند.

 الیور متوجه می شود که این پسرها دزدهای آموزش دیده هستند. در یک صحنه دزدی، که پسرها دستمالی را از آقای براونلو، که مردی مسن است، می گیرند، که باعث می شود الیور از ترس و سردرگمی فرار کند. مرد مسن رفتار الیور را اشتباه برداشت می کند و او را دستگیر می کند. با این حال، پس از کسب اطلاعات بیشتر در مورد الیور، آقای براونلو به اشتباه خود پی می برد و به او پیشنهاد می هد در خانه اش از او مراقبت کند.

۷) سرود کریسمس

از بسیاری جهات این، معروف ترین، و یکی از بهترین کتاب های چارلز دیکنز است. داستان در مورد این است که چگونه اسکروج از اعتقاد به پول و قدرت به کسی تبدیل شده که قدرت عشق را درک می کند. این واقعیت که در قالب یک افسانه روایت می‌شود، آمادگی خوبی برای داستان ‌های طولانی ‌تر است که همگی، در موفق ‌ترین حالت، بخشی از قدرت چنین داستان ‌هایی را دارند.

  • خلاصه داستان سرود کریسمس

رمان سرود کریسمس از چارلز دیکنز - رادیو کاوش

کتاب در مورد پیرمردی پست و خودخواه به نام ابنزر اسکروج است که از کریسمس متنفر است. یک شب سرد کریسمس، اسکروج با افرادی که برای او کار می کنند رفتار بدی می کند و از کمک به خیریه امتناع می ورزد. سپس برادرزاده اش او را دعوت می کند تا کریسمس را باهم بگذرانند، اما با او با بی ادبی رفتار می کند.

وقتی اسکروج به خانه می ‌رسد، روح شریک تجاری قدیمی ‌اش، جیکوب مارلی و سه روح دیگر را می بیند، که روح گذشته کریسمس، حال کریسمس و آینده کریسمس هستند. روح گذشته اسکروج را به سفری در گذشته او می برد و اسکروج خود را به عنوان یک کودک ناراضی و مرد جوانی می بیند که پول را بیشتر از نامزدش دوست دارد.

روح حال کریسمس به اسکروج، خانواده باب کراچیت را نشان می دهد. در خانه باب کراچیت، تینی تیم را می بیند که بسیار بیمار است.

روح سپس او را به جشن کریسمس برادرزاده ‌اش فرد می‌ برد که به آن دعوت شده بود، اما از رفتن امتناع کرده بود. سرانجام روح آینده با نشان دادن تصویری از مرگ اسکروج، او را به وحشت می اندازد. سفر ارواح در گذر زمان به اسکروج می آموزد که راهش اشتباه است.

جمع بندی

کتاب های چارلز دیکنز توسط نویسندگان همکار مانند جورج اورول، جی کی چسترتون و تام ولف به خاطر رئالیسم، کمدی، سبک نثر، نقد اجتماعی و شخصیت‌ پردازی ‌های منحصربه‌ فروش تحسین شده است. چارلز دیکنز در زمان خودش از محبوبیت زیادی برخوردار بود. او با بسیاری از آثارش که ابتدا به ‌عنوان رمان ‌های سریالی منتشر شدند، به شدت مورد توجه قرار گرفت. امروزه بسیاری از کتاب های چارلز دیکنز ماندگار و طنین انداز باقی مانده اند.

به این مقاله امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.