روانشناسی و موفقیت

بررسی میزان تاثیر انگیزه در موفقیت – بهترین تکنیک ها برای افزایش انگیزه و عملگرایی

بررسی میزان تاثیر انگیزه در موفقیت - بهترین تکنیک ها برای افزایش انگیزه و عملگرایی - رادیو کاوش

مقدمه ای درباره تاثیر انگیزه در موفقیت

یکی از مهم ترین موضوعات در موفقیت جنبه روانشناسی است. بسیاری از افراد موفق دنیا معتقدند که اصول روانشناسی بیش از 50 درصد عامل موفقیت هستند. یکی از تکنیک های روانشناسی بسیار مهم که باعث موفقیت افراد می شود انگیزه و اشتیاق سوزان است.

  • یافتن شور و اشتیاق و انگیزه بالا چگونه به دست می آیند؟
  • رابطه انگیزه و موفقیت چیست؟
  • آیا بدون داشتن انگیزه می توان موفق شد؟
  • چگونه می توان انگیزه خود را افزایش داد؟

برای یافتن پاسخ این پرسش ها و یادگیری تکنیک های بسیار مهم در این زمینه که انسان های موفق سالهاست آنها را انجام می دهند با ادامه این مقاله همراه رادیو کاوش باشید.

ضرورت شناخت تاثیر انگیزه در موفقیت چیست؟

احتمالا در کتاب های انگیزشی و دوره های مختلف شنیده اید که انگیزه باعث موفقیت می شود. همه ما انگیزه داریم اما چرا بعضی از افراد موفق می شوند و برخی از افراد خیر؟ ما در این مقاله از رادیو کاوش قصد داریم پاسخ این سوال را پیدا کنیم و به شما توضیح دهیم که رابطه انگیزه و موفقیت در چیست؟ و چه نوع انکیزه ای باعث موفقیت می شود؟

انگیزه چگونه باعث موفقیت می شود؟ - رادیو کاوش

انگیزه چگونه باعث موفقیت می شود؟

همانطور که در مقاله بررسی رابطه قانون جذب و موفقیت گفتیم، علاقه قلبی، انرژی بالا، تفکر مثبت و… به تنهایی نمی توانند عامل موفقیت باشند. برای اینکه متوجه شوید راز اصلی موفقیت چیست و چگونه می توان از قانون جذب برای رسیدن به اهداف استفاده کرد به مقاله “رابطه قانون جذب با موفقیت چیست؟ گذر از توهم موفقیت تا راز های مهم رسیدن به موفقیت” سر بزنید. تمام افراد دنیا دوست دارند سالم، شاد، ثروتمند، دارای تناسب اندام و… باشند. اما تنها درصد کمی از این افراد هستند که برای برای رسیدن به اهداف خود تلاش هوشمندانه می کنند. پس تفاوت زیادی وجود دارد بین دوست داشتن چیزی با انجام دادن کار هایی که شما را به آن هدف می رساند.

با طرح یک مثال به طور واضح تری به شما توضیح می دهیم که انگیزه چگونه باعث موفقیت می شود. به عنوان مثال همه افراد دوست دارند تناسب اندام داشته باشند اما آیا همه افراد علاقه مند هستند که به صورت منظم و مستمر ورزش کنند، رژیم غذایی داشته باشند، از خوردن مواد مضر و قندی اجتناب کنند و…؟ قطعا خیر. چه نوع انگیزه ای باعث موفقیت و رسیدن به هدف می شود؟ پاسخ این سوال را می توان اینگونه داد که کار هایی که باعث موفقیت می شوند در 95 درصد موارد سخت و در 5 درصد مواقع بسیار سخت و طاقت فرسا هستند. بنابراین اکثر مردم علی رغم داشتن انگیزه موفق نمی شوند چون انگیزه و اشتیاق سوزان برای انجام دادن کار هایی که علی رغم سخت بودن باعث موفقیت می شوند را ندارند.

با توجه به رابطه انگیزه و موفقیت، چرا انگیزه لازم برای شروع کار ها را نداریم؟

اگر با علم فیزیک و شیمی آشنا باشید قطعا می دانید که انرژی تمایل دارد از ساده ترین روش ممکن خود را آزاد کند. در حالت کلی تمایل شما به عنوان بخشی از سیستم جهان نیز در یک جهت با سایر انرژی هاست. بدین صورت که انسان ها به طور ذاتی تمایل دارند که با بی نظمی بیشتر و سطح انرژی کمتر فعالیت های خود را انجام دهند.

در حالت کلی انسان به عنوان بخشی از این سیستم بزرگ دوست دارد که با نظم کمتر و مصرف انرژی کمینه کار های خود را انجام دهد. میل ذاتی همه انسان ها بدین صورت است اما برای موفقیت باید خلاف جهت این قانون عمل کرد. یعنی با سطح انرژی و نظم بالا در مسیر رسیدن به اهداف به صورت هوشمندانه تلاش کرد.

چرا انگیزه لازم برای شروع کار ها را نداریم؟ - رادیو کاوش

رابطه انگیزه و موفقیت به چه صورت است؟

در دو راهی روزمرگی زندگی نیز قانون فوق به چشم می خورد. به عنوان مثال شما ترجیح می دهید که روزانه به صورت منظم کتاب بخوانید یا وقت خود را در شبکه های اجتماع بگذرانید؟ انتخاب شما ورزش و تغذیه سالم یا بی تحرکی و غذا های مضر است؟

به صورت کلی تمایل ذاتی اکثر افراد به بی تحرکی، وقت گذراندن در شبکه های اجتماعی، خوردن غذا های مضر و… است. احتمال اینکه انتخاب ذاتی انسان کتا خواندن، ورزش، تغذیه سالم و به طور کلی راه سخت تر باشد بسیار کم است. بنابراین برای اینکه به اهداف خود جامه عمل بپوشانید نیاز به انرژی بالا و نظم دارید. فاکتوری که به انسان کمک می کند تا علی رغم سختی مسیر بپذیرد که باید با انرژی بالا و بی نظمی کمتر اهداف خود را دنبال کند انگیزه یا اشتیاق سوزان است. اکنون که متوجه رابطه انگیزه و موفقیت شدید قصد داریم در ادامه مقاله تاثیر انگیزه در موفقیت را نیز بررسی کنیم.

تاثیر انگیزه در موفقیت به چه صورت است؟ چگونه انگیزه به ما کمک می کند تا کار های دشوار را انجام دهیم؟

براساس اصول گفته شده در این مقاله متوجه می شویم که اشتیاق سوزان، علاقه بسیار شدید یا انگیزه عامل مهم موفقیت به حساب می آیند. این عوامل کمک می کنند تا انسان ها برخلاف میل ذاتی خود منظم و با سطح انرژی بالا زندگی کنند .

در مراحل سخت زندگی و حین انجام فعالیت های طاقت فرسا انگیزه و اشتیاق به کمک انسان می آید تا تحمل شرایط را برای او راحت تر کرده و صبر و استقامتش را بالا ببرد. در مثالی معروفی گفته می شود که موفقیت مثل خیره شدن به دور دست هاست در حالی که خرده شیشه می خوردید.

آیا شما حاضرید برای رسیدن به اهداف خود هر روز صبح زود بیدار شوید؟ ورزش کنید؟ آموزش ببیند؟ و برای آموزش دیدن و افزایش کیفیت زندگی خود هزینه کرده و وقت بگذارید؟  آیا آماده اید که کار های سختی را که به آنها علاقه ندارید اما شما را به اهدافتان می رساند انجام دهید؟ پاسخ این سوالات از طرف افرادی مثبت است که انگیزه لازم و کافی را برای انجام دادن کار هایی که آنها را به هدفشان می رساند دارند.

چگونه انگیزه کافی برای رسیدن به اهداف را در خود ایجاد کنیم؟

پس از مشخص شدن رابطه انگیزه و موفقیت و شناخت میزان تاثیر انگیزه در موفقیت، وقت ان رسیده است تا متوجه شویم که انگیزه برای انجام کار های سخت را باید از کجا به دست آوریم؟ نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که انگیزه برای انجام کار خا ایجاد کردنی نیست بلکه همیشه وجود داشته و در درون همه انسان هاست. شما تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن انگیزه و اشتیاق سوزان را پیدا کنید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و ایجاد خودانگیزشی به مقاله “مهارت خود انگیزشی و مسئولیت پذیری چیست و چگونه می توان آنها را تقویت کرد؟” مراجعه کنید.

رابطه انگیزه با هدف به چه صورت است؟

شما می بایست قبل از اینکه هدفی را مشخص کرده و تصکیک به انجام کاری بگیرید، انگیزه خود را پیدا کنید. شاید این موضوع کمی عجیب باشد اما در ادامه مقاله به صورت کامل به شما توضیح خواهم داد که چرا باید انگیزه را قبل از تعیین هدف مشخص کرد.

شما باید قبل از مشخص کردن اهداف مختلف در درون خودتان جست و جو کنید تا متوجه شوید به چه چیز هایی علاقه مند هستید؟ دوست دارید چه کار هایی انجام دهید؟ حاضرید چه کار هایی را تا آخر عمر با علاقه شدید علی رغم تمام سختی های مسیر انجام دهید؟ پاسخ به این سوالات می تواند به شما کمک شایانی کند تا انگیزه خود را پیدا کرده و به درستی تعیین هدف کنید. 

یک گام مهم در یافتن انگیزه: هیچ کاری انجام ندهید!

براساس این تکنیک شما باید برای مدت زمان مشخصی دست از کار کردن بکشید، هیچ کاری انجام ندهید و فقط باید در درون خودتان جستجو کنید تا متوجه شوید علاقه بسیار زیاد و اشتیاق سوزان برای انجام چه کار هایی را دارد. دقت کنید که در این مرحله به این فکر نمی کنید که دوست دارید به چه هدفی برسید در این مرحله فقط و فقط به این فکر می کنید که دوست دارید در چه زمینه هایی مشغول به کار شوید و علاقه و اشتیاق و انگیزه شما به قدری قوی است که سختی های مسیر شما را منصرف یا تسلیم نکند.

طبق تاثیر انگیزه در موفقیت، این نکته را مدنظر قرار دهید که این کار ها هستند که همراه با انگیزه به موفقیت شما کمک می کنند به همین دلیل تمرکز خود را بر روی شناخت کار هایی بگذارید که هر چقدر همه سخت باشند باز هم شما علاقه شدیدی به انجام آنها دارید.

پس از پیدا کردن این کار ها نوبت به تعیین هدف و برنامه ریزی برای تحقق آنها می رسد. به عنوان مثال یک شخص را در نظر بگیرید که مدتی بدون انجام دادن کار خاصی شروع به فکر کردن می کند و متوجه می شود که به انجام کار های کامپیوتری در زمینه تدوین، ادیت، تکنولوژی یا… علاقه بسیار زیادی دارد. زمانی که این فرد انگیزه لازم برای انجام یک کار را داشته باشد می تواند تعیین هدف مند. برای مثال این شخص تصمیم می گیرد که با انجام کار های کامپیوتری در یک زمینه خاص ثروتمند شود. در نتیجه شروع می کند به جست و جو کردن و از خود می پرسد که چگونه می تواند با انجام کار های کامپیوتری ثروتمند شود؟ در نتیجه با انگیزه کارهایش را انجام داده و موفق خواهد شد.

اگر هدف و انگیزه ما در یک راستا نباشند باید چکار کنیم؟

معمولا 90 تا 95 درصد افراد اهدافی را برای خود تعیین کرده اند و دوست دارند به آن هدف برسند اما علاقه ای به انجام دادن کار های سخت و آسانی که آن ها را به آن هدف می رساند ندارند. تکلیف این افراد چیست؟ آیا باید از هدف خود دست بکشند؟ ما در مقاله بعدی رادیو کاوش این موضوع را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد و پس از نگارش لینک آن را در همین مقاله برای شما قرار می دهیم.

جمع بندی

در این مقاله متوجه رابطه بین انگیزه و موفقیت شده و تاثیر انگیزه در موفقیت را بررسی کردیم. پس باید در گام اول دست از کار بکشیم، علاقه و انگیزه خود را پیدا کرده و سپس شروع به هدفگذاری و برنامه ریزی کنیم. امیدواریم که این مقاله از رادیو کاوش توانسته باشد تا حدودی شما را برای رسیدن به اهدافتان و قرار گرفتن در مسیر موفقیت یاری کند.

نظرات ارزشمند خود را درباره رابطه انگیزه و موفقیت و تاثیر انگیزه در موفقیت با ما به اشتراک بگذارید.

به این مقاله امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.