ادبیات

معرفی 8 تا از بهترین کتاب های شکسپیر به همراه معرفی و خلاصه

معرفی 8 تا از بهترین کتاب های شکسپیر به همراه معرفی و خلاصه - رادیو کاوش

مقدمه ای بر کتاب های شکسپیر

نویسندگان زیادی وجود ندارند که آثارشان به اندازه کتاب های شکسپیر محبوب باشد. ویلیام شکسپیر شاعر و نمایشنامه ‌نویس انگلیسی بود و یکی از اعضای اصلی کانون ادبیات انگلیسی به شمار می‌ رود. تقریبا 400 سال از مرگ ویلیام شکسپیر می‌ گذرد، اما نمایشنامه ‌ها و غزل ‌های او هنوز نقش مهمی در ادبیات مدرن دارند. همه ما در زندگی خود ارجاعات زیادی به شکسپیر داشته ایم و در مورد آثار فوق العاده او شنیده ایم.

کتاب های شکسپیر شامل 154 غزل و 38 نمایشنامه است. در حالی که نمایشنامه های قبلی او کمدی و تاریخی بودند، کارهای بعدی او بر تراژدی متمرکز بود مثل اثر مکبث. شهرت شکسپیر پس از مرگش و به ویژه در قرن نوزدهم افزایش یافت و او به مشهورترین نمایشنامه نویس جهان تبدیل شد. اکنون آثار او در سراسر جهان بازتفسیر و اجرا می شوند. همراه رادیو کاوش باشید.

معرفی کتاب های شکسپیر

۱) تاجر ونیزی

معرفی کتاب تاجر ونیزی از ویلیام شکسپیر - رادیو کاوش

تاجر ونیزی یکی از بهترین کتاب های شکسپیر، یک درام جذاب از عشق، طمع و انتقام است. در این کتاب شکسپیر شخصیت‌ های شیلوک دیوانه و انتقام‌جو که یک پولدار ونیزی است را با پورتیای مهربان، زن جوان ثروتمندی که توسط خواستگاران محاصره شده است، در تضاد قرار می ‌دهد. در اوج داستان، شایلاک بر اجرای یک قرارداد الزام آور اصرار می کند که به قیمت جان تاجر آنتونیو تمام می شود.

در این درام پرطرفدار، شایلاک، که شکسپیر تمام عمق و سرزندگی بزرگترین شخصیت‌ های داستانش را به او بخشیده است، در شرارت خود تنها نیست. در هر صحنه، گروه بزرگی از شخصیت ‌های جاه ‌طلب و مکار، نشان می‌ دهند که صداقت کیفیتی است که اغلب در مورد مسائل عشق و پول تحت تاثیر قرار می ‌گیرد. جذبه و غیرمنتظره بود نمایشنامه، تاجر ونیز را به همراه داستان عاشقانه‌ اش به یکی از محبوب ترین کتاب های شکسپیر در میان مخاطبان تبدیل کرده و به یکی از نمایش‌ های اجرا شده شکسپیر تبدیل شده است.

  • خلاصه داستان

تاجر ونیزی داستان جالب باسانیو را روایت می کند، یک مرد ونیزی تنها که با ناامیدی به خواستگاری دختری زیبا به نام پورتیا می رود. دوستش آنتونیو به او کمک می کند تا از شایلاک که مردی رباخوار، انتقام جو و بی رحم است، وام بگیرد. با این حال، این پول هزینه ای دارد. اگر باسانیو نتواند وام را بازپرداخت کند، شایلاک یک پوند از گوشت بدن آنتونیو را به معنای واقعی کلمه خواهد گرفت.

در همین حال، پورتیا مجبور به اطاعت از وصیت نامه پدرش است. در وصیت نامه پدرش آمده است که هر فردی بتواند از میان سه صندوقچه، صندوق درست را انتخاب کند می تواند با دخترش پورتیا ازدواج کند. آیا آنتونیو انتخاب درستی خواهد کرد؟ و آیا این وام بازپرداخت می شود؟

۲) رویا در شب نیمه تابستان

معرفی بهترین آثار شکسپیر - رادیو کاوش

این نمایشنامه که یکی از محبوب‌ ترین کتاب های شکسپیر با ژانر کمدی‌ است، درباره «مسیر عشق واقعی» است و این که فراز و نشیب های بسیاری دارد. داستان مسحورکننده جادو و پری الهام ‌بخش برخی از اقتباس‌ های غیرمعمول کتاب است.

  • خلاصه داستان

عاشق جوانی، به نام هرمیا علیرغم میل پدرش مبنی بر ازدواج او با دمتریوس، اقدام به فرار و ازدواج با معشوقه اش، لیساندر می کند. هنگامی که این زوج از آتن فرار می کنند، به جنگلی بسیار عجیبی برخورد می کنند. در جستجوی آنها، دمتریوس وارد جنگل می شود و معشوقه انکار شده ‌اش هلنا نیز به دنبال او می رود.

این چهار نفر با پادشاه پری ‌ها، که فردی بدجنس است، ملاقات می‌ کنند. همچنین در جنگل، پادشاه و ملکه سرزمین پریان، اوبرون و تیتانیا، بر سر حضانت یک پسر یتیم می جنگند. اوبرون از جادو استفاده می کند تا تیتانیا را عاشق بافنده ای به نام باتم کند.

شلیک یک معجون عشقی به سر تیتانیا باعث می شود سر او به طور موقت توسط یک هوبگوبلین به نام رابین گودفلو به سر الاغ تبدیل شود. این اتفاقات در گروه باعث هرج و مرج می‌ شود و عواقب خنده‌ دار و فاجعه ‌باری به همراه دارد.

۳) شب دوازدهم

معرفی کتاب شب دوازدهم از شکسپیر - رادیو کاوش

شب دوازدهم که به عنوان یکی از پیچیده ترین و جذاب ترین کتاب های شکسپیر مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است، یک کمدی رمانتیک کلاسیک است. در سال های اخیر داستان این نمایشنامه به کانون بحث های انتقادی، پیرامون جنسیت و تمایلات جنسی بازگشته است.

این نمایشنامه در پایان فصل کریسمس که دوازدهمین شب پس از کریسمس است تکمیل شد، و به همین دلیل شب دوازدهم نامگذاری شد که با قدرت عشق بازی می کند. داستان پیرامون کنتس اولیویا متمرکز است که دوک اورسینو را به خود جذب می کند. در این میان دو خواستگار دیگر به نام مالولیو که یک مباشر پرمدعا است و سر اندرو آگوچیک برای جلب نظر او دست بکار می شوند.

  • خلاصه داستان

زمانی که خواهر و برادر دوقلو به نام های ویولا و سباستین در کشتی بودند، کشتی غرق می شود و هر یک فکر می کنند دیگری غرق شده است. ویولا خود را به شکل یک مرد در می آورد و برای کار نزد اورسینو می رود. پس از مدتی ویولا عاشق اورسینو می شود. اما او ویولا را به عنوان فرستاده خود نزد اولیویا می فرستد فقط به این دلیل که اولیویا عاشق پیام رسان شود.

اولیویا عاشق ویولا می شود و فکر می کند که او یک مرد است و مثلث عشقی را تکمیل می کند. سپس برادر دوقلوی او، سباستین دوباره ظاهر می شود. نمایشنامه این روابط را پیچیده می کند، سپس به طرز شگفت انگیزی گره گشایی می کند.

4) مکبث

کتاب مکبث اثر ویلیام شکسپیر - رادیو کاوش

این اثر شکسپیر، داستانی جاودانه از استاد داستان سرایی را برای شما به ارمغان می آورد. و برای هر کسی که می خواهد یک اثر عالی را برای اولین بار بخواند ایده آل است. تراژدی تکان دهنده داستان، در مورد رفتار خشونت آمیز کسانی است که به خاطر خود به دنبال قدرت هستند.

مکبث تا به امروز یکی از محبوب ترین و تاثیرگذارترین کتاب های شکسپیر است. نمایشنامه آن، بر اساس یک پادشاه و ملکه واقعی در اسکاتلند به نام مک بتاد مک فیندلایش و گروچ، ساخته شده است. داستان در مورد وقایع پس از توطئه باروت در نوامبر 1605، است. که توطئه ای از جانب کاتولیک ها برای منفجر کردن مجلس نمایندگان لندن و افراد همراه با آنها، شاه انگلستان، جیمز اول بود. در سال 1849، نمایشنامه باعث شورش در نیویورک شد که پس از درگیری دو بازیگر رقیب به وجود آمده بود.

  • خلاصه داستان

یک شب در هیت، ژنرال شجاع و محترم مکبث با سه جادوگر روبرو می شود که پیشگویی می کنند او پادشاه اسکاتلند خواهد شد. مکبث در ابتدا درباره این پیش بینی شک و تردید داشت. با این حال، پیش بینی به سرعت به حقیقت تبدیل می شود و مکبث رتبه ‌های بالایی را به دست می‌ آورد. با وجود تمام این اتفاقات او شک می‌ کند که آیا حقیقتی در پیش‌ بینی وجود دارد یا خیر.

اما  جاه ‌طلبی ‌های بی ‌رحمانه همسرش، لیدی مکبث، که هیچ ‌یک از شک و تردیدهای شوهرش را نداشت، او را متقاعد می کند که باید در راس قدرت باشد. سپس او را مجبور می کند تا پادشاه فعلی را بکشد. همه چیز تا اینجا برنامه ریزی شده است، اکنون مکبث باید نگران قسمت دوم پیشگویی جادوگران باشد که در مورد مرگ نهایی او است. اما دیدن پیشگویی تا پایان خونین، هر دوی آنها را به سمت پارانویا، استبداد، جنون و قتل سوق می دهد.

5) هملت

معرفی کتاب هملت از شکسپیر - رادیو کاوش

هملت، درام خانوادگی عمیقا دلخراش شکسپیر است که در طول قرن ‌ها با هر نسلی طنین ‌انداز شده و یکی از کتاب های شکسپیر با بیشترین نقل ‌قول است. نمایشنامه هملت از سوی افراد زیادی به عنوان شاهکار شکسپیر در نظر گرفته می شود.

این قطعا نقطه عطفی در رشد او به عنوان یک نمایشنامه ‌نویس بود، که در تک ‌گویی‌ های شدیدتر و از نظر روان ‌شناختی پیچیده ‌تر توسط شخصیت داستان، دیده می ‌شود.

داستان هملت در مورد این است که چگونه روح یک پادشاه کشته شده، عواقب غم انگیزی را برای افراد زنده دامن می زند. یک روح انتقام جو و برادر قاتلش که بر منظره تاریک دانمارک در داستان هملت تسلط دارد.

  • خلاصه داستان

وقتی شاهزاده هملت برای تشییع جنازه پدرش به قلعه السینور برمی‌ گردد، متوجه می ‌شود که عمویش کلودیوس خود را پادشاه اعلام کرده است. هملت شک و تردید می کند که در ایالت دانمارک اتفاقی مشکوک رخ داده است. پس دیدن روح پدرش مطمئن می شود که مرگ او برحسب اتفاق نبوده است.

هملت عهد می بندد که انتقام قتل پدرش را بگیرد، اما وسواس بیش از حد، غم و اندوه زیاد، خشم شدید، و هبوط او را به جنون می رساند.

6) طوفان

خلاصه کتاب طوفان از شکسپیر - رادیو کاوش

طوفان یکی از دلگرم کننده ترین و در عین حال خاطره انگیز ترین کتاب های شکسپیر است و طیف وسیعی از تفسیرهای انتقادی را برانگیخته است. این یک رمان عاشقانه جادویی است، در عین حال به طور عمیق و واضح درباره اقتدار و قدرت در قرن هفدهم نوشته شده است. طوفان که به صورت فانتزی، در مورد جشن و تمثیل سیاسی اجرا می ‌شود، یکی از نمایشنامه ‌هایی است که نبوغ شکسپیر به ‌عنوان نمایشنامه ‌نویس شاعر، در آن کامل ‌ترین تجلی خود را پیدا کرده است.

این نمایشنامه شگفت‌ انگیز، آخرین اثر شکسپیر، انبوهی از تاملات پخته این نمایشنامه ‌نویس را، درباره زندگی بیان می ‌کند و حاوی برخی از آشناترین و بیشترین نقل قول ‌های اوست.

  • خلاصه داستان

داستان مربوط به میراندا، دوشیزه جوان دوست‌داشتنی و پروسپرو، پدر جادوگر و پیر او است که در جزیره ‌ای مسحور شده همراه با خدمتکارانشان آریل، یک جن نامرئی، و کالیبان، پسر جادوگر هیولا تنها زندگی می‌ کنند.

یک کشتی شکسته به صورت پنهانی وارد جزیره آنها می ‌شود که شامل دشمنانی است که سال ‌ها قبل املاک دوک‌ پروسپرو را غصب کردند و او و دخترش را در اقیانوس رها کردند. همچنین در میان افراد کشتی یک شاهزاده خوش پوش، اولین مرد جوانی که میراندا تا به حال دیده است، وجود دارد.

​​روسپرو که مدت ها به همراه دخترش میراندا از ایتالیا تبعید شده بود، به دنبال استفاده از قدرت جادویی خود برای شکست دادن دشمنان سابق خود است. در نهایت، پس از اثبات مهربانی، خود را از آن جادو رها می کند و آماده بازگشت به سرزمین اصلی خود می شود. این داستانی است با ژانر کمدی، عاشقانه و درامی استادانه که با طوفانی در دریا آغاز می‌ شود و با هماهنگی شادی‌ آمیزی به پایان می ‌رسد.

8) اتللو

معرفی کتاب اتللو از ویلیام شکسپیر - رادیو کاوش

اتللو، مور ونیزی تراژدی اثر شکسپیر است که تصور می ‌شود در سال 1603 نوشته شده باشد و بر اساس داستان کوتاه کاپیتان مور، توسط سنتیو، شاگرد بوکاچیو نوشته شده است. این اثر در سال 1565 منتشر شد و داستان آن حول چهار شخصیت اصلی می چرخد: ژنرال مور در ارتش ونیزی (اتللو)، همسر محبوبش دزدمونا، ستوان وفادار او کاسیو و پرچمدار مورد اعتماد اما بی وفای او یاگو.

اتللو با عنوان فرعی مور ونیزی شناخته می شود که به هویت قومی و مذهبی اتللو به عنوان یک آفریقایی شمالی (مسلمان) اشاره می کند. نمایشنامه اتللو به دلیل مضامین متنوع و فعلی اش از نژادپرستی، عشق، حسادت، خیانت، انتقام و توبه هنوز هم در اکثر تئاترهای حرفه ای و اجتماعی به طور یکسان اجرا می شود و اساس اقتباس های اپرایی، فیلم و ادبیات متعددی بوده است.

  • خلاصه داستان

در حالی که جنگ بین پادشاهی ونیز و ترکیه در جریان است، اتللو که یک ژنرال مور در ارتش ونیز است مصمم است تا با پرچمدار مورد اعتماد خود یاگو، افراد خود را به پیروزی برساند. اما، بعد از اینکه برای ترفیع خود از ارتش اقدام می کند، یاگو علیه او نقشه ای ترتیب می دهد. یاگو با استفاده از همسر ژنرال دزدمونا، به عنوان طعمه، شبکه پیچیده ای از فریب را راه می اندازد.

هنگامی که او اتللو را در جایی که می خواهد به دام می اندازد، انتقام خود را از او می گیرد. اتللو یکی از بهترین کتاب های شکسپیر است و مضامین نژادپرستی، انتقام، و خیانت در آن طنین انداز می شود. همچنان که وسوسه انگیزترین و بحث برانگیزترین سوال در این داستان این است که چه چیزی یاگو را اینقدر شیطانی و بی وجدان می کند؟

جمع بندی

ما قبول داریم که خواندن کتاب های شکسپیر سخت و درک آن کمی دشوار است، اما شکسپیر چیزهایی بیشتری از یک داستان را در آثار خود به نمایش می گذارد. او بهترین آثار ادبی را با درام و کمدی به عنوان عناصر اصلی نوشته است. او در همه ژانرها نمایشنامه های فوق العاده ای دارد، اعم از درام، هیجان انگیز، روانی-هیجانی، عاشقانه و کمدی.

شکسپیر از عشق به سیاست و سیاست عاشقانه نوشت و با عناصر ادبیات بازی کرد. کارگردانانی مانند ویشال بهارادواج، سوپریا چاکرابورتی، گلزار و… فیلم هایی مانند حیدر، مقبول، انگور، اومکارا را کارگردانی کرده اند که اقتباسی از نمایشنامه های شکسپیر بوده است.

 

به این مقاله امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.