روانشناسی و موفقیت

معرفی 9 تا از بهترین کتاب های روانشناسی

 مقدمه ای بر کتاب های روانشناسی

بهترین کتاب های روانشناسی، دقت علمی و موضوعات مربوط به ذهن و روان انسان را در دسترس مردم قرار می دهند. ما برای توصیه ‌های روانشناسی به کتاب های برخی از برجسته ‌ترین روانشناسان مراجعه می کنیم. روانشناسی ممکن است همه پاسخ های شما را نداشته باشد، اما می تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از خود و دیگران داشته باشید.

استفاده از دانش روانشناسی ارائه شده در این کتاب ها می تواند به شما قدرت دهد تا تصمیمات بهتری بگیرید، عادت ها را کنترل کنید، انگیزه و بهره وری بیشتری داشته باشید، شاید حتی کمی شادتر باشید. ما فهرستی از بهترین کتاب های روانشناسی را گردآوری کرده ایم که فکر می کنیم هر فردی باید آن ها را بخواند. همراه رادیو کاوش باشید.

معرفی 9 کتاب روانشناسی

۱) مردی که زنش را با کلاه اشتباه می گرفت اثر الیور ساکس

معرفی کتاب مردی که زنش را با کلاه اشتباه گرفت - رادیو کاوش

ساکس در این کتاب کلاسیک تعدادی از موارد جذاب و عجیب را که در کار خود به عنوان یک متخصص مغز و اعصاب با آنها مواجه شده است، مستند می کند. این کتابی جذاب و خواندنی است که باعث می شود متوجه شوید مغز ما در مورد بسیاری چیزها اشتباه می کنند.

این یکی از کتاب های روانشناسی با یک میلیون نسخه فروش است. مردی که زنش را با کلاه اشتباه می گرفت، به عنوان کاوشی تحریک آمیز در اسرار ذهن انسان توصیف شده است. ساکس مطالعات موردی افرادی که حافظه خود را از دست داده اند و دیگر قادر به تشخیص اشیاء یا افراد معمولی نیستند و همچنین داستان هایی از افرادی با استعدادهای هنری یا ریاضی خارق العاده ارائه می دهد.

این مطالعات موردی بخشی از دلیل محبوبیت این کتاب است و دانشجویان پزشکی از آن لذت خواهند برد زیرا پیوند قوی و جذاب بین پزشکی و روانشناسی را نشان می دهد.

ساکس اختلالات عصبی بیمارانش را با مهارت رمان ‌نویسی خود بررسی می‌ کند. این اختلالات، که برخی از آنها در نشریات ادبی یا پزشکی منتشر شده است، مصیبت از دست دادن قوای عصبی، حافظه، قدرت تجسم، تشخیص کلمات یا سرنوشت ویرانگر کسانی را نشان می دهد که بیش از حد از عملکردهای عصبی رنج می برند. این عملکرد عصبی، باعث ایجاد حالت های وخیم مانند سندرم تورت و پارکینسونیسم می شود.

هنوز هم بسیاری از بیماران مشکلاتی مانند توهم، نابینایی و… را تجربه می کنند، که معمولا ماهیت روانی دارند. مهمترین راهکارها به گفته او، درمان برای بیماران آسیب‌ دیده مغزی (با دارو، مسکن، موسیقی یا هنر) باید به گونه ‌ای طراحی شوند که به بازیابی کیفیت شخصی فرد کمک کنند. 

۲) نابخردی های پیش بینی پذیر از دن آریلی

معرفی کتاب روانشناسی نا بخردی های پیش بینی پذیر - رادیو کاوش

آریلی که یک اقتصاددان رفتاری است، در کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر، این باور رایج که انسان ‌ها تصمیم‌ های منطقی می‌ گیرند را، رد می ‌کند. او این ایده را مطرح می کند که ما بیشتر مواقع غیرمنطقی رفتار می کنیم. به عنوان مثال، ما یک بشقاب دیگر غذا را در یک بوفه رایگان می خوریم حتی اگر سیر باشیم.

این کتاب روانشناسی بسیاری از عوامل را بررسی می کند که در این رفتارها نقش دارند. مانند: انتظارات، احساسات، هنجارهای اجتماعی و سایر نیروها. این موارد، اشتباهات غیرمنطقی را که ما به طور مداوم مرتکب می شویم، آشکار می کند، اشتباهاتی که قابل پیش بینی هستند. آریلی همچنین توصیه هایی برای شکستن این رفتارها ارائه می دهد.

دکتر دن آریلی به ما نشان می دهد که چگونه آنقدرها که فکر می کنیم منطقی (یا حتی باهوش) نیستیم. او با بیان تعدادی از رایج ترین تعصبات غیرمنطقی، به ما نشان می دهد که چگونه زندگی خود را در زمینه های مختلف مانند تناسب اندام، انتخاب شریک زندگی، تصمیمات مالی و موارد دیگر نابود می کنیم. با مطالعه این کتاب، متوجه خواهید شد که ما دائما از طریق سیستم‌ های ناخودآگاهی که در طول میلیون ‌ها سال تکامل، در ما به وجود آمده ‌اند، هر موضوعی را بیش ‌ازحد ارزیابی می ‌کنیم، به تعویق می‌ اندازیم و به طور شهودی بر خلاف منافع خود عمل می‌ کنیم.

این یکی از بهترین کتاب های روانشناسی است، که به شما کمک می کند در مورد رفتار خود بدانید و شما را به چالش می‌کشد تا از انجام اشتباهات غیرمنطقی خودداری کنید.

۳) چگونه بر نگرانی و اضطراب پیروز شویم اثر دیل کارنگی

معرفی کتاب چگونه بر نگرانی و اضطراب پیروز شویم؟ - چیکاو

دیل کارنگی در این کتاب روانشناسی خود، در مورد این موضوع که اضطراب بخشی از شرایط انسان است و همیشه وجود داشته و در بعضی شرایط مفید است، صحبت می‌ کند. او اشاره می ‌کند که در واقع، ایده ‌های معقول زیادی وجود دارد که می ‌توانید از آنها استفاده کنید، ایده‌ های مفیدی که می‌ توانید درباره آنها بخوانید و امتحان کنید. نه برای از بین بردن اضطراب، بلکه برای فرونشاندن آن یا داشتن یک زندگی معنادار در کنار آن.

او در مورد پرت شدن حواس، زمان نوشتن صحبت می کند. و این ایده را مطرح می کند که وقتی چیزی را یادداشت کنید، قدرت و تسلط خود، بر شما را از دست می دهد. مشکل نگرانی و اضطراب این است که در سر شما می چرخد ​​و می چرخد. اما در واقع، هنگامی که آن را یادداشت می کنید، ذهن شما مقداری از فکر کردن به آن موضوع منحرف می شود.

بنابراین با خواندن بسیاری از کتاب‌ های روانشناسی جدیدتر و بالینی محور، متوجه می شوید که اضطراب چیزی است که مردم همیشه در تلاش برای کشف کردن آن بوده ‌اند. با این حال راه ‌های معقولی برای مقابله با آن وجود دارد بدون اینکه آن را یک اختلال یا مشکل سلامتی بدانیم.

این کتاب به CBT  اشاره می کند. بسیاری از اصول CBT در فلسفه رواقی، فرمول اولیه‌ ای دارند. کارنگی توضیح می دهد که رواقیان، بر چیزهایی تمرکز می کردند که می توانستند آن را تغییر دهند. و آنها را از مواردی که شاید اجتناب ناپذیر نبودند، اما کاملا خارج از کنترل بودند متمایز می کردند. تمرکز بر چیزهایی که خارج از کنترل شما است، فایده ای ندارد. زیرا کاری نمی توانید در مورد آنها انجام دهید. بنابراین، به طور منطقی اگر بتوانید فقط روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانید آنها را کنترل کنید، در نتیجه زندگی آرام تری خواهید داشت.

4) فرضیه خوشبختی اثر جاناتان هایت

خلاصه کتاب فرضیه خوشبختی از جانات هایت - رادیو کاوش

جاناتان هایت، روانشناس برنده جایزه، خرد و آرمان های باستانی را که مردم فکر می کردند برای داشتن زندگی معنادار لازم است دنبال می کند و آن را زیر نظر علم مدرن آزمایش می کند. او سپس از نتایج این آزمون ها برای اعمال آنها در زندگی روزمره در قرن 21 استفاده می کند. هایت در کتاب خود، سوگیری ‌های رفتاری، باورها، مذاهب، اخلاق و آگاهی را مورد بحث قرار می‌ دهد و از مطالعات روان‌ شناختی و علم برای تشریح آنها استفاده می‌کند.

اگر شما فردی هستید که از ترکیبی از فلسفه و روانشناسی لذت می برید، پس این یکی از بهترین کتاب های روانشناسی برای شماست. این کتاب که به دلیل اصالتش تحسین شده است، آرمان ‌های شناخته ‌شده‌ ای مانند «آنچه شما را نکشد، شما را قوی‌ تر می‌ کند» و «با دیگران همان کاری را انجام دهید که دوست دارید دیگران با شما انجام دهند» را مورد آزمایش قرار می ‌دهد. این کتابی است که به شما کمک می کند تا در مورد رفتار انسان فکر کنید.

فرضیه خوشبختی ، کتابی درباره 10 ایده بزرگ است. هر فصل تلاشی است برای لذت بردن از یک ایده که توسط چندین تمدن جهان کشف شده است. این ایده ها عبارتند از:

 •       ذهن از چندین رانش یا مکانیسم متناقض تشکیل شده است.
 •       آنچه که ما در مورد جهان فکر می کنیم مهم تر از واقعیت جهان است.
 •       اهمیت عمل متقابل در زندگی اجتماعی.
 •       سوگیری هایی که ما را نسبت به کاستی های خودمان کور می کند، اما از کاستی های دیگران نه.
 •       ماهیت متناقض جستجوی خوشبختی.
 •       اهمیت عشق
 •       قدرت تقویت ناملایمات
 •       اهمیت فضیلت به معنای وسیع آن
 •       قدرت معنویت
 •       اهمیت انسجام در زندگی

هایت اساسا از فلسفه یونان و روم، از سنت های هندی و چینی، و همچنین از منابع دیگر استفاده می کند. او همچنین در مکاتب مختلف روانشناسی مدرن، از جمله روا‌نشناسی اجتماعی، تکامل رفتار و عواطف به‌طور گسترده‌ ای مطالعه کرده است، حوزه ‌هایی که او مشارکت ‌های برجسته‌ ای در آن داشته است.

5) روانشناسی تکاملی: دانشی نوین در کاوش ‌ذهن اثر دیوید باس

معرفی و خلاصه کتاب روانشناسی تکاملی - رادیو کاوش

این کتاب روانشناسی و رفتار انسان را از دریچه روانشناسی تکاملی مدرن بررسی می کند. همچنین ابزارهای مفهومی روانشناسی تکاملی را در اختیار افراد قرار می دهد و آنها را در تحقیقات تجربی بر روی ذهن انسان به کار می برد. این کتاب همچنین به عنوان یکی از 3 کتاب برتر برای خواندن توسط تای لوپز معرفی شده است.

دیوید باس، استاد روانشناسی دانشگاه تگزاس در آستین، یکی از پیشگامان مطالعه روانشناسی تکاملی، می گوید: «پیشگویی داروین اکنون در روانشناسی تکاملی مدرن به ثمر رسیده است.

درک روانشناسی تکامل یافته ما، برای ایجاد تغییرات مثبت در کاهش برخی از بیماری های موجود در جامعه مانند تبعیض و استثمار جنسی ضروری است.»

باس و همکارانش با انتشار اولین و یکی از پرکاربردترین کتاب های روانشناسی در سال 1999 پایه ای را به وجود آوردند که به ایجاد دوره های دانشگاهی در این زمینه کمک کرد. تلاش ‌های بنیادی و مستمر او اخیرا جایزه مادام‌ العمر شغلی را به‌ خاطر مشارکت علمی برجسته  از انجمن رفتار و تکامل انسانی برای او به ارمغان آورده است.

این کتاب دارای انبوهی از آموزش ‌ها از جمله سوالات تفکر انتقادی و جعبه ‌های مطالعه موردی است که برای نشان دادن نحوه اعمال روانشناسی تکاملی در موقعیت ‌های زندگی واقعی طراحی شده ‌اند. این یک منبع ارزشمند برای دانشجویانی است که در رشته روانشناسی، زیست شناسی و انسان شناسی تحصیل می کنند.

6) آسیب شناسی روانی زندگی روزمره اثر زیگموند فروید

کتاب آسیب شناسی روانی روزمره از زیگموند فروید - رادیو کاوش

فروید معتقد بود که پیش پا افتاده ترین لغزش های گفتاری یا نوشتاری می تواند جاه طلبی ها، نگرانی ها و خیالات پنهانی ما را آشکار کند. آسیب شناسی روانی زندگی روزمره در ردیف لذت بخش ترین کتاب های روانشناسی او قرار دارد. کتاب گنجینه ای از خاطرات درهم، اقدامات ناخواسته و کلامی را گرد هم می آورد. تفاسیر خیره کننده فروید که جامعه سرکوب شده و ریاکارانه زمان خود را آشکار می کند، مقدمه ای عالی برای تفکر روانکاوانه در عمل فراهم می کند.

فروید در کتاب آسیب شناسی روانی زندگی روزمره، مبنای روانشناختی فراموشی نام ها و کلمات، استفاده نادرست از کلمات در گفتار و نوشتار و سایر خطاهای مشابه را بررسی می کند. بررسی این موضوع توسط فروید به طور گسترده با استفاده از حکایات و مثال ها مورد بحث قرار می گیرد. آسیب ‌شناسی روانی زندگی روزمره یکی از آثار خواندنی‌ فروید است. سرفصل ‌های این کتاب شامل موارد زیر است:

 •       فراموشی نام ‌های خاص
 •       فراموشی واژه ‌های بیگانه
 •       فراموشی نام‌ ها و ترتیب واژه ‌ها
 •       دوران کودکی و پنهان کردن خاطرات
 •       اشتباه در گفتار
 •       اشتباه در خواندن و نوشتن
 •       فراموشی برداشت ‌ها و تصمیم ‌ها
 •       اقدامات اشتباه انجام شده
 •       اقدامات علامتی و شانسی
 •       خطاها
 •       اعمال اشتباه ترکیبی

این یکی از کتاب های روانشناسی است که ایده ضمیر ناخودآگاه را مطرح می کند. او معتقد است که رویاها بخشی از ناخودآگاه هستند. فروید پیشنهاد می کند که صرف نظر از اینکه یک رویا چقدر دور از ذهن به نظر می رسد، به جنبه ای از زندگی روزمره مربوط می شود. فروید پس از تجزیه و تحلیل دقیق بیماران روانی مبتلا به هیستری و سایر بیماری های مرتبط به این نتیجه رسید.

او پیشنهاد کرد که چیزهایی مانند فراموش کردن تاریخ مناسبت های مهم، همه ناشی از همین ضمیر ناخودآگاه است. به طور خلاصه، فروید پیشنهاد کرد که حتی در پشت بی ‌معنی‌ ترین اعمال انسان، معنایی وجود دارد. او اظهار داشت که معتقد است تمام اعمال تصادفی یک فرد بدون آگاهی او، در ضمیر ناخودآگاهش از پیش طراحی شده است.

جمع بندی

مطالعه بهترین کتاب های روانشناسی به ما بینشی در مورد عملکرد درونی مان می دهد. در حالی که می ‌توانیم بی‌ پایان درباره ‌ی دنیایی که برایمان بیرونی به نظر می‌ رسد، بیاموزیم، تنها با نگاه کردن به درون خود، نسبت به انگیزه ‌ها، علایق و خواسته ‌های واقعی ‌مان که رفتارهای روزمره ما را شکل می‌ دهند، خودآگاهی پیدا می ‌کنیم.

کتاب های روانشناسی به ما می آموزند که چگونه از مغز و افکار خود برای اثربخشی کامل استفاده کنیم. با خواندن کتاب هایی که در بالا معرفی شدند، یاد خواهید گرفت که چگونه با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنید، طرز فکر خود را تغییر دهید و به طور کلی کیفیت زندگی خود را از طریق شناخت و درک خود بهبود بخشید.

به این مقاله امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “معرفی 9 تا از بهترین کتاب های روانشناسی

 1. R@h@ گفت:

  حتما تو سال جدید این کتاب ها رو میخونم ??

  1. zhrzv78 گفت:

   با سلام و احترام
   بسیار عالی است موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.