روانشناسی و موفقیت, فلسفه و منطق

معرفی جامع 10 تا از بهترین کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری

معرفی جامع 10 تا از بهترین کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری - رادیو کاوش

 مقدمه ای بر کتاب های معرفی شده دکتر مجتبی شکوری

دکتر مجتبی شکوری از رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف فارغ التحصیل شد. او همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران در رشته دکترای علوم سیاسی است. کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری در برنامه کتاب باز از جمله بهترین و پرفروش ترین کتاب ها در سراسر دنیا است. این کتاب‌ ها می ‌توانند به شما کمک کنند تا در زندگی و شغل حرفه ای خود تغییرات مثبتی را ایجاد کنید. همچنین سبب می شوند از کوچک ترین داشته های زندگی خود لذت ببرید و به درک بهتری از خود برسید. همراه رادیو کاوش باشید.

معرفی کامل بهترین کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری به همراه خلاصه

۱) اثر مرکب اثر دارن هاردی

کتاب اثر مرکب - رادیو کاوش

اثر مرکب نوشته دارن هاردی کتابی بسیار عالی برای ایجاد تحول در زندگی شخصی و کاری است. در این کتاب یاد میگیریم که چگونه به موفقیتی فراتر از حد تصورمان دست یابیم. این اثر به دور از اغراق بوده و با راهکار های عملی زندگی ما را بهبود می‌بخشد.

 اگر به دنبال راهکار های ساده ای هستید تا با تغییر عادت های بد و کسب عادت های خوب در بلند مدت زندگی خود را دگرگون کنید این کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم.

دارن هاردی، مشاور کارآفرینی و سردبیر مجله موفقیت آمریکا، در کتاب اثر مرکب به ما می آموزد که فرمول خاصی برای موفقیت وجود ندارد. بنابراين ما برای رسیدن به اهداف خود باید اصول ساده زندگی روزمره خود را تغییر دهیم. نکته مهم برای تحقق اهدافمان برداشتن گام های کوچک اما مستمر است.

برای خرید کتاب اثر مرکب با تخفیف و ارسال فوری به لینک درج شده مراجعه کنید.

۲) هفت و نیم درس درباره مغز اثر لیزا فلدمن بارت

بهترین کتاب های معرفی شده توسط مجتبی شکوری - رادیو کاوش

این از بهترین کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری است و شامل مجموعه ای جذاب از مقالات کوتاه درباره مغز شما است.

این کتاب باریک، سرگرم‌ کننده و در دسترس با هفت مقاله کوتاه (به‌ علاوه داستانی کوچک در مورد چگونگی تکامل مغزها) درس‌ های توسعه‌ دهنده ذهن را از خط مقدم تحقیقات علوم اعصاب توضیح می ‌دهد.

شما در این کتاب می آموزید که مغز انسان از کجا آمده است، چرا مهم است، ساختار آن چگونه است و چگونه در کنار یکدیگر کار می کنند تا هرچیزی که تجربه می کنید را ایجاد کنند.

در طول مسیر، شما همچنین یاد خواهید گرفت که افسانه های رایج مانند ایده «مغز مارمولک» و نبرد ادعایی بین افکار و احساسات، یا حتی بین طبیعت و پرورش را برای تعیین رفتار خود نادیده بگیرید.

این کتاب مطمئنا خوانندگان معمولی و پیشکسوتان علمی را به یک اندازه مجذوب می کند. هفت و نیم درس درباره مغز مملو از شگفتی ها، طنز، و مفاهیم مهم برای طبیعت انسان است. خواندن این کتاب مانند هدیه ای است که می توانید بارها و بارها از آن لذت ببرید.

۳) عمیق ترین پذیرش اثر جف فوستر

معرفی کتاب عمیق ترین پذیرش از جف فوستر - رادیو کاوش

این کتاب که در اصل با جلد سخت و اکنون با جلد شومیز ارائه می شود، اولین کتاب جریان اصلی جف فوستر است و با تاییدیه ‌هایی از تارا براچ، جک کورنفیلد و مارک نپو همراه است. همچنین از جمله کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری است.

نویسنده از خود کاوشی استفاده می کند تا به آرامی سؤالاتی را بپرسد که در فرآیند پاسخ دادن، بینشی عمیق را در مورد خود آشکار می کند: اینکه ما واقعا چه کسی هستیم.

کتاب از نظر مفهومی سنگین نیست اما نیاز به توجه و تمرکز دارد. این رویکردی است که نویسنده را از سال ‌ها افسردگی و بیماری به اقیانوس بی‌کران و آرام لحظه حال برده است.

بسیاری از زندگی ما صرف فرار از درد، آسیب پذیری و مبارزه روزمره می شود. جف فوستر این حس تعقیب را درک می کند. پس از سال ‌ها افسردگی و بیماری، او متوجه شد که آنچه او به دنبال آن بوده، در تمام مدت در دسترسش بوده است. او فقط باید مقاومت خود را کنار بگذارد و به اقیانوس بی‌ کران لحظه حال قدم بگذارد.

به قول جف، «زرهی که برای محافظت از خود در برابر تجربه کامل زندگی می پوشیم، واقعا از ما محافظت نمی کند، بلکه ما را به راحتی بی حس می کند.»

۴) نیهیلیسم اثر نولن گرتز

معرفی کتاب نیهیلیسم توصیه شده توسط مجتبی شکوری - رادیو کاوش

وقتی به کسی برچسب نیهیلیست می زنند، معمولا به معنای تعریف و تمجید نیست. بسیاری از ما نیهیلیسم را با ویرانگری و خشونت مرتبط می‌ دانیم. نیهیلیسم به معنای واقعی کلمه، «ایدئولوژی هیچ» است.

پس آیا نیهیلیسم به هیچ چیز اعتقاد ندارد؟ یا بر این باور است که زندگی هیچ است؟ یا باورهایی که داریم به هیچ وجه واقعی نیست؟ 

نولن گرتز در این کتاب که از بهترین کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری نیز است، می نویسد «اگر بتوانیم انواع مختلف نیهیلیسم را تشخیص دهیم، آنگاه می توانیم بیاموزیم که چه معنایی دارد.» گرتز در این کتاب تاریخچه نیهیلیسم در فلسفه غرب را از سقراط تا هانا آرنت و ژان پل سارتر دنبال می کند.

اگرچه اصطلاح «نیهیلیسم» اولین بار توسط فردریش ژاکوبی برای انتقاد از فلسفه امانوئل کانت استفاده شد، گرتز نشان می دهد که این مفهوم می تواند تفکر سقراط، دکارت و دیگران را روشن کند. اما این نیچه است که بیش از همه با نیهیلیسم مرتبط است و گرتز بر اندیشه نیچه تمرکز می کند.

گرتز در ادامه به این می ‌پردازد که چرا بدبینی و بی تفاوتی نیهیلیسم نیست. او نظریه ‌های نیهیلیسم، از جمله نظریه‌ های مرتبط با اگزیستانسیالیسم و ​​پست مدرنیسم را نیز بررسی می‌ کند.

۵) نقشه هایی برای گم شدن از ربکا سولنیت

کتاب های توصیه شده توسط دکتر مجتبی شکوری - رادیو کاوش

یکی دیگر از کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری در مورد کاوشی محرک در سرگردانی، گم شدن، و استفاده از ناشناخته ها است. این کتاب شامل مجموعه ای از 9 مقاله به صورت زندگی نامه است. و یک مراقبه فوق العاده در مورد دگرگونی هایی است که هنگام گم شدن اتفاق می افتد. خواه از طریق سفر، فرار یا اختلال درونی باشد.

سولنیت به داستان ‌هایی که ما برای پیمایش راه خود در جهان استفاده می ‌کنیم و مکان ‌هایی که از بیابان تا شهر ها، برای یافتن خودمان یا گم کردن خودمان می‌ پیماییم، علاقه‌ مند است. اگرچه داستان ‌های او عمیقا شخصی است، اما به داستان ‌های بزرگ‌ تری مرتبط است.

از روایت ‌های اسارت آمریکایی ‌های اولیه تا استفاده از رنگ آبی در نقاشی ‌های رنسانس، بدون در نظر گرفتن برخورد با لاک‌ پشت ‌ها، راهبان، راک‌ های پانک، کوه ‌ها و بیابان ‌ها. نتیجه یک سفر اکتشافی متمایز و محرک است.

 نویسنده ایده های فاصله، جابجایی و کشف را بررسی می کند. کتاب با اولین مقاله شروع می شود که شامل یک نقل قول است: «چگونه می خواهید آن چیزی را پیدا کنید که ماهیت آن برای شما ناشناخته است؟» او سپس به موضوعات مختلف، با موضوع مشترک ایده گم شدن می پردازد.

۶) فیلسوفی در تعمیرگاه اثر متیو بی. کرافورد

معرفی کتاب فیلسوفی در تعمیرگاه - رادیو کاوش

این کتاب از پرفروش‌ ترین های نیویورک تایمز و از بهترین کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری است. متیو بی. کرافورد دکترای دانشگاه شیکاگو که صاحب مغازه موتورسیکلت خود بود، یک مورد انقلابی برای کار را مطرح کرد. موردی که سرسختانه در برابر کارگران قرار گرفت. ادعای کار اداری یقه سفید.

اکنون، کرافورد با استفاده از رانندگی به ‌عنوان پنجره ‌ای برای مشاهده تغییرات گسترده‌ تر ناشی از فناوری در تمام جنبه‌ های زندگی معاصر، صندلی راننده را به عنوان یکی از معدود حوزه‌ های باقی ‌مانده از مهارت، کاوش، بازی و آزادی بررسی می‌ کند.

کرافورد با ترکیبی از فلسفه و داستان سرایی عملی، روایت کتاب را با تجربه خود در گاراژ و پشت فرمان پایه ‌ریزی می‌ کند. و داستان دهه ‌های گذشته، از بازسازی یک فولکس واگن قدیمی و همچنین سفرهای خود به شهر‌های خودرویی پررونق در سراسر کشور را بازگو می ‌کند.

کرافورد ما را به تحقیقی عمیقا سنجیده درباره قدرت بوروکراسی ‌ها، اهمیت زیر سؤال بردن قوانین بی‌ معنا، و نبرد برای دموکراتیک خود مختار علیه سرمایه ‌داران نظارتی هدایت می ‌کند.

۷) وابی سابی اثر بث کمپتن

معرفی کتاب وابی سابی - رادیو کاوش

راهنمایی قطعی که به شما می آموزد چگونه از مفهوم ژاپنی وابی سابی برای تغییر شکل هر بخش از زندگی خود استفاده کنید و در جایی که هستید شادی را پیدا کنید.

در این کتاب، بت کمپتن شما را با وابی سابی آشنا می ‌کند، مفهومی جذاب از زیبایی ‌شناسی ژاپنی که روشی کاملا جدید برای نگاه کردن به جهان را ارائه می ‌دهد. این کتاب نیز از مهم ترین کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری است.

وابی سابی به شما می آموزد که زیبایی را در نقص ببینید، سادگی را قدر بدانید و ماهیت گذرا همه چیز را بپذیرید. این به شما انگیزه می دهد که همه چیز را ساده کنید و روی آنچه واقعا مهم است تمرکز کنید.

وابی سابی که سرشار از خرد ساده و در عین حال عمیق است، به شما کمک می کند سرعت خود را کاهش دهید، دوباره با طبیعت ارتباط برقرار کنید و با خودتان ملایم تر باشید.

از ارج نهادن به ریتم فصول تا ایجاد یک خانه دلپذیر، از اصلاح شکست تا پیر شدن، وابی سابی به شما می آموزد که در طول زندگی کاملا ناقص خود شادی و الهام بیشتری پیدا کنید.

۸) مغز سخت چین اثر راما چاندران

کتاب مغز سخت چین از راما چاندران - رادیو کاوش

به گزارش سقراط، مردان قدیم، جنون را هدیه ای می دانستند که دانش یا الهام می بخشد. امروزه، جنون هنوز هم می تواند هدیه دانش را به ارمغان بیاورد، اما به شیوه ای متفاوت.

بسیاری از چیزهایی که در مورد مغز می دانیم از دیدن اتفاقاتی که هنگام آسیب دیدن یا تحت تاثیر قرار گرفتن آن به روش های غیرعادی رخ می دهد، حاصل می شود.

مغز سخن چین از راما چاندران یکی از بهترین کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری است. کتاب با برخی داستان‌ های عجیب و غریب شروع می شود.

زنی که می خندد در حالی که باید از درد فریاد بزند. افرادی که تمایل شدیدی به قطع اندام سالم خود دارند و…

راما چاندران چنین داستان‌ هایی را به هم می‌ پیوندد تا تصویری از نواحی تخصصی مغز و مسیرهای بین آنها را بسازد، و نقشه ‌اش را با مرتبط کردن انواع خاصی از آسیب ‌ها به نقص ‌های ذهنی مربوطه ترسیم کند. به نظر می رسد بسیاری از هذیان ها ناشی از تلاش مغز برای درک سیگنال هایی است که از بین رفته اند.

۹) ناشناخته: زندگی اسرار آمیز مغز اثر دیوید ایگلمن

کتاب ناشناخته: زندگی اسرارآمیز مغز از ایگلمن - رادیو کاوش

 در این کتاب درخشان و تحریک‌ آمیز، که از کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری است، دیوید ایگلمن عصب‌ شناس مشهور، در اعماق مغز ناخودآگاه حرکت می ‌کند تا اسرار شگفت‌ انگیز آن را روشن کند. چگونه مغز شما شبیه یک دموکراسی متعارض است که درگیر جنگ داخلی است؟ چرا افرادی که نامشان با ج شروع می شود بیشتر دوست دارند با افرادی که نامشان با ج شروع می شود ازدواج کنند؟ و چرا راز نگه داشتن اینقدر سخت است؟

مغز شما دوست ندارد اسرار را حفظ کند. مطالعات در دانشگاه تگزاس، آستین، نشان داده است که نوشتن اسرار در یک مجله یا گفتن رازهای خود به پزشک در واقع سطح هورمون های استرس را در بدن شما کاهش می دهد. در این میان راز نگه داشتن کاملا برعکس عمل می کند.

مغز شما همچنین هورمون استرس را دوست ندارد. دیوید ایگلمن می‌ گوید: بنابراین وقتی رازی برای گفتن دارید، بخشی از مغز که می ‌خواهد راز را بگوید، دائما با بخشی از مغز که می‌ خواهد اطلاعات را پنهان نگه دارد، درگیر می شود. ایگلمن، مغز ما را بررسی می‌کند، شبکه ‌های عصبی پیچیده ‌ای که دائما با یکدیگر می‌جنگند و بر نحوه عملکرد ما، چیزهایی که جذب آنها می‌شویم و افکاری که داریم تاثیر می‌گذارند.

10) راه خودت را پیدا کن اثر کارلی فیورینا

معرفی کتاب راه خودت را پیدا کن از کارلی فیورینا - رادیو کاوش

راه خودت را پیدا کن، یکی از کتاب های معرفی شده توسط دکتر مجتبی شکوری است. کتاب توضیح می دهد که در برخی مواقع، تقریبا همه در تلاش برای یافتن راه خود در زندگی هستند. شاید شما تازه شروع کرده اید و هنوز مسیر شخصی یا حرفه ای خود را پیدا نکرده اید. شاید شما سال ‌هاست که در حال جدا شدن از مسیر زندگی خود هستید و سعی می‌کنید با رویای دیگران زندگی کنید. شاید از نظر ظاهری موفق باشید، اما ممکن است روح شما احساس نارضایتی آزار دهنده ای داشته باشد.

کارلی فیورینا که کار خود را به عنوان منشی آغاز کرد و بعدها اولین مدیر عامل زن یک شرکت Fortune 50 شد، می تواند به شما کمک کند. کارلی با ترسیم سفر قابل توجه خود در این کتاب، به شما نشان می دهد که چگونه این کار را انجام دهید:

  •       مسیری از برنامه آینده خود را انتخاب کنید.
  •       از مشکلات برای پیشبرد خود و سازمان تان استفاده کنید.
  •       بر ترس و تعلل غلبه کنید.
  •       تصمیمات هوشمندانه بگیرید.
  •       قدرت خود را بازیابید و از آن برای کارهای خوب استفاده کنید.

کارلی فیورینا بدون هیچ شکی معتقد است که پتانسیل شما می تواند آزاد شود، راه خود را پیدا کند، و مسیر رسیدن به آن را به شما نشان دهد.

پاسخ به چند سوال مهم درباره دکتر مجتبی شکوری

بیوگرافی دکتر شکوری

نام: مجتبی

◄ نام خانوادگی: شکوری

◄تاریخ تولد: 21 اردیبهشت 1366 شمسی

◄ وضعیت تاهل: متاهل

◄نام همسر: نیلوفر

تحصیلات: لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف| فوق لیسانس و دکترای علوم سیاسی از دانشگاه تهران

شغل مجتبی شکوری

ایشان از سال 1384 و به محض قبول شدن رشته مکانیک در دانشگاه شریف شروع به تحصیل درس فیزیک در مدارس کردند. پس از آن مدتی به عنوان مشاور فعالیت کرده و هم اکنون درسی را با عنوان مهارت های زندگی تدریس می کنند.

کانال دکتر شکوری

دکتر شکوری در حال حاضر در اینستاگرام و پادکست کانال های ارتباطی با مردم دارند. کانال اختصاصی ایشان در اپلیکیشن های پادگیر با نام رادیو راه در دسترس می باشد.

مدرسه دکتر مجتبی شکوری

دکتر شکوری هم اکنون معلم می باشد و خاطرات بسیاری جالبی را از دوران تحصیلی و تدریس خود در برنامه کتاب باز تعریف می کند. همین موضوع باعث جذابیت وی شده است.

مجتبی شکوری اهل کجاست

محل تولد، تحصیل و زندگی کنونی ایشان شهر تهران می باشد.

جمع بندی

کتاب های معرفی شده دکتر مجتبی شکوری ارزش وقت شما را دارند. آنها جزء محبوب ‌ترین کتاب ها با رتبه‌ بندی بالا و توصیه ‌شده‌ ترین کتاب‌ های موجود حال حاضر هستند. خواه به دنبال بهبود مهارت‌ های اجتماعی خود، یافتن هدف در زندگی یا تغییر نگرش خود باشید، با کتاب های توصیه ‌شده توسط دکتر مجتبی شکوری می ‌توانید یاد بگیرید که چگونه تمام این کارها را انجام دهید. با خواندن این کتاب ها می توانید استراتژی های مفیدی را بیاموزید تا در تمام جنبه های زندگی خود از آن برای بهبود و پیشرفت استفاده کنید.

4/5 - (4 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.