روانشناسی و موفقیت

 20 دلیل مهم برای کتاب خواندن | چرا باید هر روز کتاب بخوانیم؟

 20 دلیل مهم برای کتاب خواندن | چرا باید هر روز کتاب بخوانیم - رادیو کاوش

مقدمه ای درباره اینکه چرا باید هر روز کتاب بخوانیم؟

آیا تاکنون به این سوال فکر کرده اید که چرا باید کتاب بخوانیم؟ کتابخوانی و ادبیات چه تاثیری بر کیفیت زندگی و تجربه زیستی ما دارند؟ ما در ادامه قصد داریم تا به صورت تفصیلی به این سوالات پاسخ دهیم. برای یافتن پاسخ این پرسش های پرتکرار همراه رادیو کاوش باشید.

اهمیت کتاب خواندن

همه ما برای مدت محدود و نامعینی به این دنیا آمده ایم تا با به کارگیری تمامی امکانات موجود و در دسترس، از فرصت های محدود بهترین استفاده را ببریم. یکی از ابزار های بسیار مهم و کاربردی برای بهبود کیفیت زندگی کتاب است. زمانی که ما کتاب می خوانیم، تمامی ذهنیات، عقاید و ارزش های ما به چالش کشیده می شوند. نقش بستن جملات کتاب در ناخودآگاه ذهن باعث تغییر در افکار، روحیات، جهان بینی و در نهایت عملکرد ما می شود. به همین دلیل است که مطالعه کتاب های خوب جهان بینی و تجربیات جدیدی را برای ما به ارمغان می آورد.

عادت کتابخوانی چنان تحول شگرفی در تمامی ابعاد زندگی ما ایجاد می کند که پس از مدتی ما به انسان هایی با طرز بینش و فکر متفاوت تبدیل می شویم. دستیابی به این تغییر ارزشمند در گرو استمرار در کتابخوانی است. پس از استمرار در این امر دریافت ها و واکنش های ما از محیط پیرامون دچار تحول عظیم و مثبتی می شود.

 20 دلیل مهم برای کتاب خواندن | چرا باید هر روز کتاب بخوانیم؟ - رادیو کاوش

مهم ترین آثار و فواید کتابخوانی:

در ابتدای مقاله به طور خلاصه درباره اهمیت کتاب توضیح دادیم. در ادامه قصد داریم که به 20 مورد از مهم ترین آثار و فواید ذکر شده برای مطالعه کتاب بپردازیم.

 1.   کتاب خواندن ورزش مغز است.

همان طور که اندام ها و عضلات ما به تمرین و ورزش فیزیکی برای قوی شدن نیاز دارند، تاثیرات مثبت مطالعه کتاب نیزبه عضله مغز کمک می کند تا فعالیت و تحرک مورد نیاز خود را برای بهتر شدن انجام دهد.

ناحیه کورتکس گیجگاهی چپ مغز مسئول پردازش حروف، کلمات، جملات و داستان ها می باشند. نورون های این بخش در زمان مطالعه به طور کامل به کار گرفته می شوند تا تمای اطلاعات را به صورت کامل دریافت کرده و درک کنند. همین فرآیند باعث بهبود عملکرد مغز انسان می شود.

 1. کتاب خواندن باعث یافتن ایده های جدید و کمک به حل مسائل می شود.

براساس پژوهش های مختلفی که در زمینه بررسی تاثیر کتابخوانی بر حل مسئله انجام شده است، مطالعه کتاب باعث می شود تا خواننده خود را بجای شخصیت های داستان قرار دهد، در شرایط آنها فکر کند، تصمیم بگیرد و زندگی کند. همین امر موجب می شود تا قدرت تجزیه و تحلیل مغز و ایده پردازی ما پس از خواندن کتاب ها و به خصوص داستان های رازآلود افزایش یابد.

 1. کتاب خواندن باعث بهتر نوشتن می شود.

زمانی که کتاب می خوانیم با سبک نوشتاری بهترین نویسنده های جهان آشنا می شویم. این سبک به طور ناخودآگاه در ذهن ما نقش می بندد و باعث افزایش خلاقیت و ایده پردازی ما می شود. از طرفی خواندن کتاب های مختلف ما را با تجربیات، داستان ها، حقایق علمی، تجربه زیستی و لغات و واژگان جدید آشنا می کند که همین امر باعث بهبود و تسلط بر نویسندگی خواهد شد. بررسی سبک های نویسندگان بزرگ پیشین به متخصص شدن نویسندگان جدید کمک شایانی می کند.

 1. کتاب خواندن باعث بهتر صحبت کردن و قوی تر شدن ارتباطات می شود.

با توجه به اینکه مطالعه کتاب دایره واژگان ما را وسعت می بخشد قابلیت درک و دریافت اطلاعات از محیط و افراد برای ما به نحو بهتری انجام می شود. همچنین ما می توانیم در ارتباطات خود از لغات مختلف با تاثیرگذاری بیشتر و جذابیت بالاتر استفاده کنیم. همچنین ما می توانیم با خواندن دیالوگ های موجود در کتاب ها برای معاشرت های دوستانه یا مذاکرات کاری آماده شویم.

 1. کتاب خواندن باعث تغییر جهان بینی می شود.

جملات و کلمات تشکیل دهنده یک کتاب ذهن ما را درگیر کرده و در ناخودآگاه ما نقش می بندند و این اطلاعات طرز تفکر و دیدگاه ما را به چالش کشیده و متحول می سازند. پس از تغییر در شیوه فکر کردن، احساسات و رفتار های ما نیز دچار تغییر شده و جهان و پدیده های پیرامون خود را با دید تازه ای می بینیم و دربرابر مسائل مختلف واکنش ها و عملکرد های جدیدی خواهیم داشت.

 1. کتاب خواندن باعث افزایش تمرکز می شود.

چندکارگی (Multitasking) که در دنیای پرمشغله امروز بسیار رواج پیدا کرده است به همراه بارش اطلاعاتی در فضا های مجازی باعث کاهش بیش از حد تمرکز شده است. نداشتن تمرکز یک عامل مخرب است که کیفیت کار های ما را کاهش می دهد. خواندن یک کتاب جذاب می تواند تا حد زیادی به تقویت تمرکز ما کمک کند.

 1. کتاب خواندن باعث افزایش قوه تخیل می شود.

کتاب های تخیلی ما را وارد دنیای جدیدی می کنند که فراتر از تجربه زیستی، زندگی روزمره . قوانین محدود کننده هستند. زمانی که یک کتاب تخیلی می خوانیم ذهن ما تلاش می کند تا هر آنچه مطالعه می کنیم را تصویرسازی کنید، همین امر موجب افزایش تخیل به کمک مطالعه خواهد شد.

 1. کتاب خواندن الهام بخش است.

کتاب های خوب بسیار زیادی برای خواندن وجود دارند که می توانند چراغ راه زندگی ما باشند. جملات کتاب ها همانند یک دوست خوب، راهنما و الهام بخش ما در مسیر پر از چالش زندگی می باشند. ما همانطور که طی معاشرت با افراد از رفتار های آنها تاثیر می پذیریم، پس از ورود به دنیای کتابخوانی نیز از عبارت های کتاب الهام خواهیم گرفت.

 1. کتاب خواندن باعث کاهش و مدیریت استرس می شود.

زمانی که ما شروع به مطاله یک کتاب کرده و بر روی موضوع آن متمرکز می شویم، ذهن ما برای مدتی از تمام تنش ها و عوامل استرس زای محیط اطراف رها می شود. براساس پژوهش های محققان دانشگاه ساسکس، مطالعه کردن در زمان استرس در مقایسه با قدم ردن، نوشیدن یک فنجان قهوه یا گوش دادن به موسیقی تاثیر بیشتری دارد. براساس این پژوهش افراد مورد مطالعه بعد از 6 دقیقه کتاب خواندن بر استرس خود تا حد زیادی غلبه کرده اند.

 1.  کتاب خواندن باعث بهبود کیفیت زندگی می شود.

کتاب های خوب معیار های مناسبی برای سنجش خوب و بد در زندگی و تصمیم های مختلف ما هستند. مطالعه کتاب های مفید باعث می شود تا با مدل های رفتاری جدید آشنا شده و کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشیم.

 1. کتاب خواندن باعث تنوع تجربه زیستی می شود.

ما با خواندن هر کتاب به جای شخصیت های آن داستان فکر می کنیم، تصمیم میگیریم، با چشم آنها می بینم، با گوش آنها می شنویم، در شهر و خانه آنها زندگی کرده و با دوستان و خانواده آن شخصیت معاشرت می کنی. به همین دلیل است که هر کتاب باعث می شود تا ما تجربه زیستی جدید داشته باشیم و به جای یک بار بار ها زندگی کنیم.

 1.  کتاب خواندن باعث افزایش طول عمر می شود.

کتاب خوانی با افزایش و تقویت قدرت شناختی بسیاری از توانایی ها را در افراد ایجاد کرده یا بهبود می بخشد. همین امر موجب افزایش طول عمر افراد اهل مطالعه می شود.

براساس پژوهش انجام شده در دانشگاه ییل آمریکا، در یک بازه زمانی 12 ساله، احتمال مرگ و میر در بین افراد کتابخوان در مقایسه با افرادی که کتاب نمی خوانند 20 درصد کمتر است.

 1.  کتاب خواندن باعث افزایش دانش و آگاهی عمومی می شود.

کتاب ها منابع غنی اطلاعات هستند که با قیمت مناسب در اختیار ما قرار دارند. این منبع ارزشمند قابل حمل بوده و در نسخه چاپی، الکترونیک و حتی متنی یا صوتی در هر زمانی قابل استفاده است. اگر شروع به مطالعه کتاب های مفید به هدف آموزش کنیم در کمترین زمان ممکن دانش و آگاهی ما افزایش می یابد.

 1.   کتاب خواندن باعث گسترش و پربار شدن دایره واژگان می شود.

کتاب خوانی علاوه بر آشنا کردن ما با لغات و اصطلاحات جدید مربوط به زبان مادری، با ادبیات سایر کشور های و مناطق آشنا می کند و به مرور زمان گنجینه ارزشمندی از واژه های ارزشمند و جدید در ذهن ما نقش می بندد. همچنین مطالعه کتاب ها می تواند دستور زبان و سبک صحبت و نوشتار ما را تقویت کند.

 1.  کتاب خواندن باعث بهبود حافظه می شود.

زمانی که یک کتاب جالب می خوانیم، مغز ما سعی می کند تا نام شخصیت ها، شهر ها، داستان، رویداد ها و سایر اطلاعات و وقایع موجود را دریافت کرده و ذخیره کند. مطالعه با تعلیم ذهن و افزایش قدرت ادراکی تاثیر مثبتی در بهبود حافظه دارد.

 1.  کتاب خواندنی یک سرگرمی مناسب، آموزنده، در دسترس و ارزان قیمت است.

امروزه کتاب های زیادی در زمینه ها و ابعاد مختلف زندگی انسان نوشته شده اند. کتاب های چاپی سبک و قابل حمل هستند و کتاب های الکترونیک موجود در گوشی های هوشمند، به صورت متنی و صوتی، با قیمت مناسب و حتی رایگان در اختیار ما قرار دارند. برهمین اساس ما می توانیم کتاب مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در هر شرایطی مطالعه کنیم. کتاب ها سرگرمی های غنی و ارزشمندی هستند که می توانند اوقات فراغت ما را پربار کنند.

 1. کتاب خواندن باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.

هر چه بیشتر کتاب بخوانیم اطلاعات ما بیشتر می شود، دایره واژگان ما گسترش می یابد، مهارت های ادراکی و ارتباطی ما تقویت می شود و حقوق طبیعی خود و دیگران را بهتر می شناسیم؛ به همین دلیل می توانیم با اعتماد به نفس بیشتری زندگی کنیم.

 1. کتاب خواندن عادت انسان های موفق است.

انسان های موفق همواره در حال یادگیری و آموزش هستند. آنها سعی می کنند تا از تجربیات مثبت و منفی دیگران درس بگیرند. به همین دلیل در برنامه روزانه تمامی انسان های موفق کتاب خوانی نقش مهمی دارد.

 1.   کتاب خواندن از افسردگی جلوگیری می کند.

امروزه کتاب های خودآموز غنی و پرباری در دسترس است. براساس پژوهش های انجام شده افرادی که از این کتاب ها کمک می گیرند زودتر از افرادی که به کارشناس مراجعه کرده اند، بر استرس و افسردگی خود غلبه می کنند. کتاب های راهنمای زیادی در زمینه پیشگیری و بهبود افسردگی برای تمام ابعاد جسمی( رژیم غذایی، ورزش و…) و روحی و روانی انسان ها وجود دارد.

 1.  کتاب خواندن کاهش مشکلات مالی می شود.

یکی از مسائل مهم دنیای امروز نیاز های مالی و مسائل مربوط به درآوردن، مدیریت و خرج کردن پول است. براساس آماره ارائه شده ۴۳ درصد از کسانی که سواد خواندن و نوشتن ندارند در مقایسه با ۴ درصد انسان های باسواد در فقر به سر می برند. امروزه نیز کتاب های بسیار کاربردی از بزرگ ترین و موفق ترین ثروتمندان جهان در دسترس است که با مطالعه آنها می توانیم مشکلات مالی خود را به حداقل رسانده و درآمد خود را چندین برابر کنیم.

چرا باید کتاب بخوانبم - رادیو کاوش

سوالات متداول

فواید مطالعه روزانه چیست؟

 1. کم شدن استرس و رسیدن به آرامش خاطر
 2. افزایش دانش و آگاهی
 3. افزایش دایره لغات
 4. بهبود حافظه و تقویت ذهن
 5. افزایش قدرت تمرکز و تحلیل گری

چگونه عاشق مطالعه شویم؟

 1. به انگیزه تان برای مطالعه فکر کنید.
 2. هدف خود را از مطالعه پیدا کنید.
 3. ژانری که بیشتر دوست دارید را برای مطالعه انتخاب کنید.
 4. با کتاب خواندن، عادت کتابخوانی را در خود تقویت کنید. در این راستا دو کتاب بسیار عالی را به شما پیشنهاد می کنیم. کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی و کتاب قورباغه را قورت بده نوشته برایان تریسی. این دو اثر به صورت گام به گام با شما همراه می شوند تا عادت های بد خود را ترک کرده و عادت های جدید مثبت کسب کنید. برای دسترسی به این دو محصول و مطالعه نقد بررسی آنها به دو مقاله زیر سر بزنید.

مطالعه بیشتر:

خرید کتاب اثر مرکب

خرید کتاب قورباغه را قورت بده

جمع بندی:

فارغ از اینکه کتاب خواندن به هدف تفریح و سرگرمی و پر کردن اوقات فراغت است یا آموزش فواید بسیار خوبی در تمام ابعاد زندگی ما دارد. ما در این مقاله سعی کردیم تا به مهم ترین آثار کتابخوانی بپردازیم. این مقاله را به دوستان کتاب خوان خود یا دوستانی که دوست دارید آنها را به مطالعه تشویق کنید، به اشتراک بگذارید. به نظر شما خواندن کتاب های خوب چه تاثیرات مثبت دیگری بر زندگی فردی و اجتماعی ما دارد؟ نظرات خود را حتما با رادیو کاوش در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.