روانشناسی و موفقیت, معرفی کتاب

معرفی 6 تا از بهترین کتاب های تربیت کودک برای تمامی والدین

معرفی 6 تا از بهترین کتاب های تربیت کودک برای تمامی والدین - رادیو کاوش

مقدمه ای بر کتاب های تربیت کودک

کتاب‌ های تربیت کودک به شما کمک می کنند تا بینش ارزشمندی در مورد مغز در حال رشد کودکان به دست بیاورید. از این رو می‌توانید اعمال آن ها را از دید یک کودک نه یک بزرگسال درک کنید. در واقع این کتاب ها به ما یادآوری می‌کنند که فرزند پروری چقدر پیچیده است و آنچه فرزندان ما بیشتر از همه به آن نیاز دارند حضور ماست.

این لیست از کتاب های تربیت کودک برای نظم و انضباط مثبت فوق‌العاده است و به کودکان مرزهای رفتاری و عملکردی را بدون شرمساری یا ترس از عواقب سخت آموزش می‌ دهد. همچنین به والدین می آموزد تا بخشنده و مهربان باشند و به جای واکنش سریع به صحبت فرزندان خود گوش دهند. همراه رادیو کاوش باشید.

معرفی بهترین کتاب های تربیت کودک

۱) کودکی با مغز تمام عیار (دانیل جی . سیگل – تینا پین برایسون)

معرفی بهترین کتاب ها برای تربیت کودکان - رادیو کاوش

این کتابی است که شما تعجب خواهید کرد که چرا زودتر آن را نخوانده اید. این کتاب تربیت کودک همه چیز را با علوم اعصاب ارائه می دهد. برای مثال، دانستن اینکه کدام بخش‌ مغز در هنگام عصبانیت فعال می ‌شود، می ‌تواند به شما کمک کند تا در نحوه واکنش یا مقابله با آن اقدام کنید.

هنگامی که کودک شما ناراحت می شود، باید از همدلی برای پیشرفت  نیمکره راست مغز استفاده کنید. سپس، زمانی که آرام شدند، می توانید با مشارکت دادن کودک برای اصلاح رفتار و یافتن راه حل، سبب تقویت نیمکره چپ مغز او شوید.

وقتی کودک شما ناراحت می شود، قسمت بالای مغز (بخشی که می تواند تصمیم بگیرد، کنترل خود را داشته باشد و همدلی نشان دهد) از دسترس خارج می شود. بنابراین، برای برقراری ارتباط، قبل از اینکه بخواهید با او منطقی شوید، باید منتظر بمانید تا کودکتان آرام شود یا به او در آرام شدن کمک کنید.

گاهی اوقات به نظر می رسد که ما فقط به عنوان پدر و مادر در حال تلاش برای زنده ماندن هستیم، در حالی که آنچه واقعاً می خواهیم این است که خانواده هایمان شکوفا شوند.

این کتاب تربیت کودک کاربردی و آموزنده، به والدین کمک می کند تا در آب های متلاطم فرزندپروری حرکت کنند. این کتاب با ارائه دوازده استراتژی انقلابی برای پرورش ذهن در حال رشد فرزندتان، شما را قادر می ‌سازد تا از مبارزات روزمره فرزندپروری جان سالم به در ببرید و به رشد خانواده ‌تان کمک کنید.

این یکی از پرفروش ترین کتاب های تربیت کودک است و راهکارهای بهتری را برای مدیریت عصبانیت، طغیان، صحبت پشت سر و سایر رفتارهای چالش برانگیز از زمان کودکی تا مدرسه ارائه می دهد.

۲) ارمغان شکست (جسیکا لاهی)

کتاب ارمغان شکست برای تربیت کودکان - رادیو کاوش

یکی از بهترین کتاب های تربیت کودک، ارمغان شکست از جسیکا لاهی است. که به ما یادآوری می کند فرزندپروری بیش از حد می تواند اعتماد به نفس کودک را از بین ببرد و تحصیلات او را تضعیف کند. معلمان فقط خواندن، نوشتن و حساب را آموزش نمی دهند. آن ها مسئولیت، سازماندهی، آداب، خویشتن داری و آینده نگری را نیز آموزش می دهند. مهارت هایی که کودکان بعد از پایان تحصیلات در زندگی به آن نیاز دارند.

این کتاب فرزندپروری با ارائه مسیری به سوی راه حل ها، طرحی را با توصیه های هدفمند برای رسیدگی به تکالیف، کارت های گزارش، پویایی اجتماعی و ورزش ارائه می کند. مهم تر از همه، به والدین کمک کند یاد بگیرند که عقب نشینی کنند و شکست های فرزندانشان را بپذیرند.

در این صورت به فرزندان خود اجازه می دهید تا ناامیدی و سرخوردگی ناشی از مشکلات اجتناب ناپذیر زندگی را تجربه کنند. وقتی بچه ها شکست را تجربه می کنند، این فرصت را به آنها می دهید تا یاد بگیرند خودشان مشکلاتشان را حل کنند. و بتوانند در زندگی آینده خود موفق، انعطاف پذیر و مستقل باشند.

این یکی از ضروری ترین کتاب های تربیت کودک برای والدینی است که کودک مدرسه‌ ای دارند. در حالی که بسیاری از والدین تمایل خود را برای پرورش کودکانی مسئولیت پذیر، انعطاف پذیر و مستقل مطرح می کنند، جسیکا استدلال می کند که استراتژی های مدرن والدین مانع از پیشرفت ما به سمت این هدف می شود.

جسیکا این ایده را به چالش می کشد که باید تکالیف فراموش شده را یادآوری یا سعی کنیم مشکلات فرزندانمان را حل کنیم. او توضیح می‌دهد که حتی اگر والدین بیش از حد محافظت ‌کننده باشند، فرزندشان را از حل مشکلات به تنهایی منع می ‌کنند. بنابراین نه تنها کمکی به رشد و شکوفایی کودکانشان نمی کنند بلکه به نحوی مانع آن می شوند.

۳) زندگی شجاعانه (برنه براون)

کتاب فرزندپروری زندگی شجاعانه از برنه براون - رادیو کاوش

این یکی از پرفروش ترین کتاب های تربیت کودک نیویورک تایمز است. و بیش از 2 میلیون جلد از آن به فروش رفته است. رهبر فکری برنه براون در کتاب خود، یک دیدگاه جدید متحول کننده که به ما قدرت آسیب پذیری را می آموزد، ارائه می کند. 

این بهترین کتاب در مورد آسیب پذیری است، چیزی که بیشتر افراد آن را یک ضعف می دانند. اما وقتی از آسیب پذیری اجتناب می کنیم، در واقع از تجربیاتی که به زندگی ما هدف و معنا می بخشند، فاصله می گیریم.

سوال قدرتمندی که براون در این کتاب می پرسد این است: آیا شما والدینی هستید که می خواهید فرزندتان شکوفا شود؟ اگر هنوز بچه ندارید، مهم است بدانید که شخصیت شما به ‌عنوان یک فرد، تاثیر زیادی روی افراد اطراف، دوستان، خانواده، همکاران تان می گذارد.

براون همچنین به والدین یادآوری می‌ کند: تربیت کودکانی که شجاعت آسیب‌ پذیر بودن را دارند، به معنای عقب ‌نشینی و اجازه دادن به آن‌ ها برای تجربه ناامیدی، مقابله با تعارض، یادگیری نحوه ابراز وجود و فرصت شکست است.

براون توضیح می دهد که چگونه آسیب پذیری، هسته اصلی احساساتی مانند ترس، غم و ناامیدی، عشق، تعلق، شادی، همدلی، نوآوری و خلاقیت است.

جسارت به معنای برنده شدن یا باختن نیست این در مورد شجاعت است. در دنیایی که احتیاط مسلط است و احساس ترس به ماهیت دوم تبدیل شده است، آسیب دیدن و جسارت داشتن یک فرصت است. فرصتی که به کودکان شما امکان می دهد اتفاقاتی که از آن می ترسند را تجربه کنند و از آن ها درس بگیرند.

۴) کمک به کودک مضطربم (رونالد ام راپی، آن ویگنال – سوزان اسپنس – ونسا کوبهام – هایدی لاینهام)

معرفی کتاب کمک به کودک مضطربم - رادیو کاوش

این یکی از بهترین کتاب های تربیت کودک است و برنده جایزه ای است که به کتاب های برجسته خودیاری اعطا می شود که با اصول رفتار درمانی شناختی (CBT) سازگار است و راهبردهای آزمایش شده علمی برای غلبه بر مشکلات سلامت روان را در بر می گیرد.

بیشتر کودکان از تاریکی و برخی از هیولاهای زیر تخت می ترسند. اما حداقل ده درصد از کودکان ترس ها و نگرانی های بیش از حدی دارند. فوبیا، اضطراب جدایی، حملات پانیک، اضطراب اجتماعی، یا اختلال وسواس فکری- جبری می تواند مانع پیشرفت کودکان شود و آن ها را از لذت کامل دوران کودکی باز دارد. اگر فرزند شما از هر یک از این مشکلات اضطراب رنج می برد، برنامه موجود در این کتاب تربیت کودک ابزارهای عملی و علمی اثبات شده ای را ارائه می دهد که می تواند کمک کننده باشد.

این کتاب ارزشمند و خواندنی شامل تحقیقات و تکنیک های مدیریت اضطراب کودک است. و مهارت ‌های موثر اثبات‌ شده مبتنی بر رفتار درمانی شناختی (CBT) را ارائه می‌ کند تا بتوانید به کودک خود برای غلبه بر ترس‌ ها و نگرانی ‌های شدید کمک کنید. شما همچنین خواهید فهمید که چگونه می توانید اضطراب فرزندتان را حین تربیت با دلسوزی از بین ببرید.

۵) بچه انفجاری: رویکردی جدید برای درک و تربیت کودکانی که به راحتی ناامید می شوند و به طور مزمن انعطاف ناپذیر هستند. (راس دبلیو گرینی)

تربیت کودک با کتاب بچه انفجاری - رادیو کاوش

آیا احساس می کنید فرزندتان از کنترل خارج شده است؟ آیا کودک شما اغلب با گریه کردن، جیغ زدن، فحش دادن، کتک زدن و… به مشکلات پاسخ می دهد؟ اگر همه چیز را امتحان کرده ‌اید و به نظر می ‌رسد هیچ یک جواب نمی ‌دهد، این کتاب برای شما مفید خواهد بود.

این یکی از بهترین کتاب های تربیت کودک است که راهکارهای متفکرانه و کاربردی برای خاموش کردن این رفتارهای مخرب در لحظه و جلوگیری از وقوع آن ها در آینده را در اختیار شما قرار می دهد. دکتر گرین به شما کمک می کند بفهمید که چرا روش های سنتی تنبیه و پاداش در مورد کودکان انفجاری جواب نمی دهد و در عوض چه کاری باید انجام دهید.

کودک انفجاری کیست؟ کودکی که به مشکلات معمول با ناامیدی شدید پاسخ می دهد. گریه کردن، جیغ زدن، فحش دادن، لگد زدن، ضربه زدن، گاز گرفتن، تف کردن، تخریب اموال و حتی بدتر از آن. کودکی که طغیان‌ های شدید و مکرر او باعث می‌ شود والدینش احساس ترس، نگرانی و ناامیدی برای کمک داشته باشند.

اکثر این والدین همه چیز را امتحان کرده اند. استدلال، توضیح، تنبیه، درمان و دارو اما بی فایده است. آن ها نمی توانند بفهمند که چرا فرزندشان اینطور رفتار می کند. آنها تعجب می کنند که چرا استراتژی هایی که برای بچه های دیگر کار می کند برای آن ها جواب نمی دهد.

دکتر گرین در کتاب های تربیت کودک خود روشی عملی و چارچوبی مفهومی را برای درک مشکلات کودکان بر اساس تحقیقات علوم اعصاب ارائه می دهد. او توضیح می دهد که چرا روش های والدین و درمان سنتی اغلب برای این کودکان جواب نمی دهد. این کتاب به جای تکیه بر پاداش و تنبیه، مدل حل مشکل مشارکتی دکتر گرین برای درمان و حل مشکلات کودکان انفجاری که باعث ایجاد اپیزودهای انفجاری می‌ شوند، را ترویج می ‌کند و به این کودکان مهارت ‌هایی را که فاقد آن هستند آموزش می‌ دهد.

۶) والدین صلح طلب، کودکان شاد: چگونه فریاد زدن کودکان را متوقف کنیم و با آنها ارتباط برقرار کنیم (لورا مارکهام)

معرفی پرفروش ترین کتاب های تربیت کودک - رادیو کاوش

لورا مارکمن یک روانشناس و سازنده وب سایت محبوب والدین AhaParenting.com  است. کتاب تربیت کودک او بر اهمیت ایجاد ارتباط عاطفی با فرزندان تاکید می کند. او می‌گوید وقتی آن ارتباط حیاتی را ایجاد کنید، نیازی به تهدید، التماس کردن، رشوه دادن یا حتی مجازات ندارید.

این کتاب نمای پیشگامانه برای تربیت کودکانی مسئولیت پذیر، توانا و شاد را بر اساس آخرین تحقیقات در مورد رشد مغز و تجربیات بالینی گسترده با والدین ارائه می دهد. این راهنمای قابل توجه به والدین کمک می کند تا احساسات خود را درک و آن ها را کنترل کنند. بنابراین می توانند با محدودیت های سالم، همدلی و ارتباط شفاف فرزندان منضبطی تربیت کنند.

دکتر لورا مارکهام در کتاب های تربیت کودک خود به نام «والدین صلح‌ طلب»، «کودکان شاد» به میلیون‌ها پدر و مادر کمک کرد تا احساسات خود و فرزندان خود را بهتر درک کنند. کتاب کار والدین صلح طلب و کودکان شاد که بر اساس تحقیقات آزمایش شده توسط والدین انجام شده است به والدین کمک می کند:

 •       از بازی ها و تمرینات برای افزایش شادی، سرگرمی و در عین حال کاهش عصبانیت و دعوا استفاده کنند.
 •       مهارت های جدیدی را به مغز خود بیاموزید تا مرتبا ناراحت نشوید و سریع تر آرام شوید.
 •       استراتژی های انضباطی را تمرین کنید که به کودکان، خود مدیریتی و هوش هیجانی را آموزش می دهد.
 •       پیوند خود را با فرزندتان تقویت کنید تا او با شما همکاری کند.
 •       برای یافتن آرامش در یک خانه شلوغ، تمرینات ذهن آگاهی و مدیتیشن ساده را انجام دهید.

جمع بندی

این لیست از کتاب های تربیت کودک می توانند به والدین کمک کنند تا:

 •     پدر و مادر آرام تری باشید.
 •     در مقابل رفتار و اعمال کودکان صبور باشید.
 •     یاد بگیرید چگونه با فرزندتان همدلی کنید.
 •     به جای واکنش تند، رفتار های مناسب و بهتری داشته باشید.
 •     اعتماد به نفس و استقلال فرزندانتان را تقویت کنید.
 •     به فرزندانتان کمک کنید در مورد احساسات خود صحبت کنند تا بتوانید بهتر با آنها ارتباط برقرار کنید.
 •     با محرک‌ های شخصی‌ تان هماهنگی داشته باشید تا در مواقع استرس یا ناامیدی عصبانیت خود را روی بچه ‌هایتان خالی نکنید.
 •     آرام بمانید و خانه ای آرام داشته باشید، حتی در زمان عصبانیت یا بحران کودکان.

همه این کتاب ها از روش ‌های فرزند پروری مثبت پیروی می کنند و رویکردی دوستانه محور برای تشکیل خانواده شادتر و آرام تر ارائه می دهند. این کتاب ها به والدین کمک می کنند برای مقابله با ناهنجاری های رفتاری کودکان خود مناسب ترین روش را که مبتنی بر علم است، بکار گیرند.

به این مقاله امتیاز دهید
بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “معرفی 6 تا از بهترین کتاب های تربیت کودک برای تمامی والدین

 1. Mama گفت:

  این لیست هنوزم میتونه کامل تر باشه

  1. zhrzv78 گفت:

   سلام و درود
   همینطوره دوست عزیز. پیشنهاد شما چه کتاب هایی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.